Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yunanistan, Türkiye’yi NATO ve BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Türkiye’yi NATO ve BM’ye şikayet etti

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 09:30
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (AFP)

Yunan diplomatik kaynaklara göre, Atina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini ‘kışkırtıcı’ olarak nitelendirerek, bu konuyla ilgili NATO ve Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet mektubu gönderdi.

Atina mektupta, Türkiye’nin Yunanistan hakkındaki açıklamasının kınanmasını talep etti.

İki ülke arasında kıta sahanlığının sınırları, Ege Denizi’ndeki uçuşlar ve Kıbrıs adası da dahil olmak üzere bir dizi konuda on yıllardır ihtilaf var. Her iki ülkede NATO üyesi olmasına rağmen, tarihsel rekabetleri de var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın tacizlerine tepki göstererek “Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Avrupa Birliği (AB), Erdoğan’ın Yunanistan hakkındaki bu ifadelerinden endişe duyduklarını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Türkiye ayrıca hafta başında Yunanistan’ın yasadışı eylemleri hakkında AB, BM ve NATO’ya bir mektup gönderdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, tüm bunların ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e yazdığı bir mektupta, “Türkiye’nin tavrı, NATO’nun birliğini ve uyumluluğunu istikrarsızlaştıran ve kriz zamanında birliğin güney kanadını zayıflatan bir faktördür” ifadelerine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya