Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, El-Hol’deki operasyonlarını uzattığını açıkladı

SDG, El-Hol’deki operasyonlarını uzattığını açıkladı

Cuma, 16 Eylül, 2022 - 13:45
El-Hol’ün girişlerinden birindeki silahlı Kürtler (Reuters)

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), terör operasyonlarına karışan zanlıların tutuklanması, terör örgütü DEAŞ’a bağlı uyuyan hücrelerin kullandığı gizli mevkilerin hedef alınması ardından Haseke’nin doğusunda yer alan el-Hol Kampı'ndaki güvenlik operasyonlarının uzatıldığını duyurdu.

Dün SDG’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Güçlerimiz, operasyonda elde edilen sonuçların ve terör hücrelerini çökertmeye devam zorunluluğunun bir ön değerlendirmesinde bulundu” ifadeleri kullanıldı. Diğer yandan SDG savaşçıları, Deyrizor’un doğu kırsalındaki bir köyde rejim destekli Ulusal Savunma Güçleri mensuplarıyla çatıştı.

El-Hol Kampı’na yönelik güvenlik operasyonu, geçtiğimiz ayın 25'inde Uluslararası Koalisyon güçlerinin desteği ve koordinasyonuyla, hava sahasının savaş uçakları tarafından gözetilmesiyle başlatılmıştı.

SDG Sözcüsü Ferhad Şami, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, SDG’nin gerekli tüm hedeflere ulaşılıncaya kadar güvenlik görevlerini sürdürdüğünü, kamp dahili veya haricinde DEAŞ hücrelerine baskı yapmaya devam ettiğini bildirdi. Aynı zamanda “SDG, uluslararası Koalisyon’un katılımıyla gerçekleştirdiğimiz doğru istihbarat operasyonları ile DEAŞ yanlısı hücrelerin insani ve maddi kaynaklar elde etme, tutuklanarak hesap verme sorumluluğundan kaçma faaliyetlerini engellemeyi başardı” ifadelerine başvurdu.

Güvenlik operasyonu kapsamında, terör örgütleriyle işbirliği yaptıkları iddiasıyla 2 bin 502’den fazla şüpheli tutuklanmış, 30 tünel keşfedilmiş, uyuyan hücrelerin radikalizm dersleri düzenlediği 120’den fazla çadır, aynı zamanda gizli siperler ve gizli ağlar kaldırılmıştı. Güvenlik güçleri aynı zamanda gömülü silahlar, mühimmat kutuları, elektronik cihazlar, cep telefonları ve bilgisayarlara da rastladı.

Diğer yandan el-Hol kampındaki güvenlik kampanyasına dahil olan SDG’ye bağlı kadın kolu, ikinci bir Kürt Yezidi kızı DEAŞ’ın pençesinden kurtarmayı başardı. DEAŞ militanları, 2014 yılının ortalarında Irak'ın Şengal dağlarına yaptıkları kanlı saldırı sırasında 24 yaşındaki Sevsen Hasan Haydar’ı kaçırmıştı. Genç kız, ailesine teslim edilmek üzere el-Cezire’deki Yezidi İşler Bürosu gözetiminde Haseke’ye nakledildi. Aynı şekilde kurtarılan bir diğer Yezidi kız Vefa Abbas da daha sonra memleketi olan bir başka ülkeye sevk edilmek üzere güvenli bir yere nakledildi.

Kadın kolu komutanlarından Avindar Deniz, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “İki kızın kurtuluşu, gücümüzün başarısıdır. Nerede olduklarını bildiğimiz sürece, kaçırılan tüm kadınları DEAŞ’ın elinden almaya söz veriyoruz. Bu bizim hedefimiz” vurgusunda bulundu.

Deyrizor'un doğu kırsalındaki Saha düzeyinde ise SDG güçleri Sebha köyünde rejim destekli Ulusal Savunma Güçleri mensuplarıyla çatıştı. Yerel sayfalar ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre dün gece iki taraf arasında mermilerin yanı sıra ağır ve orta düzeyde silahların kullanıldığı çatışmalar kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya