Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Petrol Tesisleri Muhafızları’ndan limanları kapatma tehdidi

Libya Petrol Tesisleri Muhafızları’ndan limanları kapatma tehdidi

Cumartesi, 17 Eylül, 2022 - 08:45
Reuters

Libya Petrol Tesisleri Muhafızları’ndan bir grup, kötü yaşam koşullarına tepki göstererek ülkenin doğusundaki üç limanı yeniden kapatma tehdidinde bulundu. Ayrıca başta Ulusal Petrol Şirketi olmak üzere tüm şirketlere yapılan oranda maaş artışı talep ettiler.

Libya’da tekrarlanan bu senaryo, siyasi anlaşmazlıklar, işçi protestoları ve güvenlik tehditleri nedeniyle petrol sahaları ve limanların çalışmasını engelliyor.  Bu durum Libyalıları, kaynaklarının yüzde 98’ini oluşturan, ‘tek güçleri’ olan petrolden mahrum bırakıyor.

Petrol Tesisleri Muhafızları, liman koruma birimi unsurlarının Sidra, el-Huruc ve Ra’s Lanuf limanlarında petrol üretimini durdurma tehdidinde bulunmasının ardından dün de Ulusal Petrol Şirketi’nin maaşlarını artırmaması halinde harekete geçecekleri tehdidinde bulundu.  

Protestoculardan biri tarafından okunan açıklamada, bugün aldıkları maaşların, kira, sağlık giderleri ve yemek gibi ihtiyaçları karşılamadığı vurgulandı. Geçtiğimiz yıllarda haklarını geri almak için oldukça uzun süre beklediklerini ancak bu bekleyişin boşuna olduğunu vurguladılar.

Petrol Tesisleri Muhafızları, sorumlu makamlara meşru olarak nitelendirdikleri bu hakları elde edene kadar petrol limanlarını kapatmadan önce haklarını geri vermeyi değerlendirme çağrısında bulundu.

Ulusal Petrol Şirketi’nin verilerine göre Libya’da günde 1 milyon 175 bin varil petrol çıkarılıyor. Ülkede petrolden sorumlu olanlara sektörün siyasallaştırılmaması ve siyasi çatışmalardan uzak tutulması çağrısında bulunuyor.

Geçici Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin temmuz ayında Ulusal Petrol Şirketi’nin başına Mustafa Sanalla'nın yerine Ferhat bin Kadara’yı atmasından bu yana sektörde istikrara tanık olunduğu belirtiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya