Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail: Lapid ve Erdoğan BM’de görüşecek

İsrail: Lapid ve Erdoğan BM’de görüşecek

Pazar, 18 Eylül, 2022 - 09:15
İsrail Başbakanı Yair Lapid (AFP)

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden, cumartesi günü yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Yair Lapid'in New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği bildirildi.

Reuters’ın haberine göre, söz konusu görüşme uzun süredir gergin olan ilişkileri onarmaya çalışan iki ülke açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İki ülke ilişkilerinde Filistin meselesi nedeniyle sık sık gerilim yaşandı ve 2018 yılında karşılıklı olarak büyükelçileri sınır dışı ettiler. Geçen ay Türkiye, karşılıklı olarak büyükelçilerin göreve döndüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz Mart ayında İsrail cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaret, 2008’den beri İsrail tarafından yapılan en yüksek düzeyde ziyaret. Bundan iki ay sonra ise Türkiye dışişleri bakanı İsrail'i ziyaret ederek iki ülkenin ekonomik ilişkilerini genişletmek istediğini ifade etti.

Lapid'in Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan’ın, BM Genel Kurulu’nda Yunanistan başbakanı ile de görüşeceğini belirtildi

 


Editörün Seçimi

Multimedya