Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya işgalin başlamasından bu yana 55 savaş uçağı kaybetti

İngiltere: Rusya işgalin başlamasından bu yana 55 savaş uçağı kaybetti

Pazartesi, 19 Eylül, 2022 - 11:30
Rusya’ya ait Su-34 savaş uçakları (EPA)

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin yaptığı istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’nın son 10 gün içinde Ukrayna’da muhtemelen en az dört savaş uçağı kaybettiği ve işgalin başlamasından bu yana kaybedilen toplam uçak sayısının 55’e çıktığı ifade edildi.

Bakanlığın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kayıpların artmasının, kısmen Rus Hava Kuvvetleri’nin, Ukrayna’nın ilerlemesinin baskısı altındaki Rus Kara Kuvvetleri’ne yakın hava desteği sağlama hareketinde daha büyük risk kabul etmesinden kaynaklandığına dair gerçekçi bir olasılık var” denildi.

Rus pilotların durumsal farkındalığının genellikle zayıf olduğu vurgulanan açıklamada, “Ön hatlar hızla hareket ettikçe bazı uçakların düşman toprakları üzerinde ve daha yoğun hava savunma bölgelerine sapmış olması gerçekçi bir olasılık” ifadelerine yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya