Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Endonezyalı çevreci orkideleri yanardağdan kurtardı

Endonezyalı çevreci orkideleri yanardağdan kurtardı

Çevreci Mosimin, Endonezya’nın milli serveti olan orkideleri kurtarmak için iki bambu sera inşa etti
Salı, 20 Eylül, 2022 - 06:15
Merapi Yogyakarta Dağı'nın eteklerinde bir ağaçta orkide yetiştiriciliği yapılıyor

Elinde orkideler ve omzunda bir bambu merdiven ile çiftçi Mosimin, Endonezya'nın en aktif yanardağının eteklerindeki ormanı inceleyip yıllardır biriktirdiği yerli çiçek kümelerine dikkati çekiyor.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Mosimin, birçok Endonezyalı gibi tek bir adı olan 56 yaşında, botanik konusunda resmi geçmişi olmayan, kendi kendini yetiştirmiş bir çevreci.

Mosimin, kariyerini değerli taşlara benzettiği bitkileri dikmeye adamış ve Cava adasındaki Yogyakarta'nın eteklerinde bulunan bu bölgenin eşsiz çiçeklerini kurtarmak için tek başına kendini bu işe adamış.

Mosimin çalışmalarına, sonuncusu 2010 yılında olmak üzere Merapi Dağı'nın birkaç güçlü patlaması nedeniyle lavın akması ve bölgeye kül yayılmasından sonra başladı. “Ormanda orkidenin bol olduğunu hatırladığını” söyleyen Mosimin, “Yakın köylerden gelenler istedikleri kadar orkide toplayıp yakındaki turistik bölgelerde sattılar” dedi.

Ancak orkidelerin birçoğu yanardağın çevresine düşen kül bulutları tarafından yok edildi.

Böylece Mosimin, ‘solan servet’i kurtarmaya karar verdi ve yıllar içinde en dikkat çekici orkide türlerini barındırabileceği iki bambu sera inşa etti.

Yanardağın patlaması 1994'te 60 kişinin ölümüne sebep oldu ve binlerce hektar ormanı yok etti. 2010'da gerçekleşen bir başka patlama ise 300'den fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açtı ve yıkıma neden oldu.

1994 trajedisinden söz eden Mosimin, "Evimin yakınındaki orman yandı ve bulabildiğim orkideler kayboldu. Bir iki tanesini tutmadığım için pişmanım” dedi.

Bununla birlikte, bu onu ve komşularını, yerel yönetimin, yanardağdan geriye kalanları araştırırken kalan orkideleri bulma çabalarına katılmaya teşvik etti.

Bu çabalar sonucu 2010 patlamasından kurtulan en az 90 orkide türünü canlandırdılar.

Mosimin artık kendi başına çalışıyor ve ormandakilerin orkidelerden kâr elde etmeye çalışmak yerine çiçek açmasına izin vermelerini istiyor. Merapi Dağı Milli Parkı Basın Sözcüsü Ahmadi, yanardağın etrafındaki ormanda Mosimin'den koruma yöntemlerini öğrenen yerel sakinler tarafından işletilen diğer orkide merkezlerinin ortaya çıktığını da sözlerine ekledi. Ahmadi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Mosimin, Merapi Dağı'nda orkide muhafazasının öncüsü. Çalışmaları, programlarını taklit eden ve geliştiren birlikte çalıştığımız diğer gruplar için bir model haline geldi.”

İki çocuk babası Mosimin, botanik bilgisini sık sık onu ormana götürdüğü torununa aktararak orkideleri kurtarma mirasını sürdürmek istiyor. Mosimin, “Ona orkideleri olabildiğince erken gösteriyorum. Kim bilir, bir gün benim halefim olabilir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya