Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’ın Suriye’deki mühimmatının patlamasının sebebi hırsızlık

İran’ın Suriye’deki mühimmatının patlamasının sebebi hırsızlık

SOHR: İran’a ait silah depolarının patlamasının sebebi hırsızlık
Çarşamba, 21 Eylül, 2022 - 09:45

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün (20 Eylül) şafak vakti Humus’un doğu kırsalındaki patlamalarla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaştığını duyurdu. SOHR kaynakları, patlamaların duyulduğu bölgede İranlı milislere ait iki silah ve mühimmat deposunun bulunduğunu ve Esed güçlerinin depoları korumakla sorumlu olduğunu bildirdi.

SOHR’ye göre dün yaşanan patlama, rejim güçlerindeki subaylar tarafından, silah ve mühimmat depolarından birinin tüm içeriğinin ve diğer deponun ise bir kısmının kasten çalınmasının ardından yaşandı.

Kaynaklar, bahsi geçen iki depodan silah ve mühimmat taşımak isteyen İranlı milislerin durumu rejim güçlerindeki sorumlulara bildirmesi, hırsızların hırsızlığı örtbas etmek için kalan mühimmat ve silahlarla patlamaların başlatmasına neden olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’ın SOHR’den aktardığı bilgilere göre dün sabah Humus’a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan ayrı bölgelerde çok miktarda silah ve mühimmat içeren bir depoda şiddetli patlamalar yaşandı. Patlamalar, insanlar arasında paniğe sebep olurken, depodan şarapnel ve füzelerin uçmasıyla saatlerce devam etti. Ancak patlamanın harici bir hedeflemeden mi kaynaklandığı yoksa teknik veya yapay bir hatanın sonucu olarak mı gerçekleştiği nedenleri hakkında doğrulanmış bir bilgi mevcut değil.

Olay yerine çok sayıda arama kurtarma, ambulans ve itfaiye ekipleri giderken, can kaybı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya