Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

New York’ta İsrail ile Türkiye arasında son 10 yılın en üst düzey görüşmesi kaydedildi

New York’ta İsrail ile Türkiye arasında son 10 yılın en üst düzey görüşmesi kaydedildi

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 10:00
Erdoğan ve Lapid New York'ta bir araya geldi (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid, Salı günü New York'ta bir araya geldikleri görüşmede Hamas'ın Gazze’de gözaltına aldığı İsraillilerin akıbetini ele aldı. Söz konusu görüşme, İsrail ile Türkiye arasında son 10 yılın en üst düzey görüşmesi sayılıyor.

AFP’nin haberine göre iki lider, yıllar süren ayrılığın ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması sonrasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) oturum aralarında bir araya geldi. İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Lapid, kayıp ya da mahpus İsrailliler ve bu İsraillilerin ülkelerine geri getirilmesinin önemini gündeme getirdi” ifadeleri kullanıldı.

Hamas'ın, İsrail’in 2014 savaşı sırasında öldürüldüğünü söylediği 2 asker dahil olmak üzere 4 İsrailliyi elinde tuttuğu düşünülüyor. Ancak Hamas, akıbetleri hakkında herhangi bir ayrıntıdan bahsetmiyor.

Söz konusu görüşmede İran ile ilgili endişelerini dile getiren İsrail Başbakanı, istihbarat işbirliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. İsrail ve Türkiye, son aylarda aralarındaki ilişkide yeniden sağlanan sıcaklığın ardından 17 Ağustos'ta ikili diplomatik ilişkilerin tamamen normale döndüğünü, büyükelçilerin yeniden atandığını duyurmuştu.

İki ülke arasındaki ilişkiler, 2010 yılında Gazze’ye insani yardım götürmeye çalışan ve İsrail’in Filistin’e uyguladığı kuşatmayı delen Mavi Marmara'ya yönelik kanlı İsrail saldırısının ardından bozulmuştu. Erdoğan en son 2008'de bir İsrail başbakanıyla bir araya gelmişti.

Erdoğan, BMGK’da yaptığı konuşmada, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması talebini yinelemişti. Ancak aynı zamanda ‘sadece bölge için değil, İsrail, Filistin halkı ve kendi ülkesi için de gelecek, barış ve istikrar adına İsrail ile ilişkilerini geliştirmeye devam etme arzusunu dile getirmişti.

Erdoğan, 2023 Haziran’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıldan az bir süre kala çeşitli bölgesel güçlerle ilişkileri normalleştirme çabalarını sürdürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya