Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cirque du Soleil, Suudi Arabistan Ulusal Günü için Riyad’da

Cirque du Soleil, Suudi Arabistan Ulusal Günü için Riyad’da

Cirque du Soleil etkinlik için Suudi Arabista’a özel olarak hazırlanmış bir hikayeyi sahneliyor
Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 13:00
Ağaç kız, kuraklık dünyasında yaşamı ve bolluğu simgeliyor.

Dünyanın en ünlü sirk grubu Cirque du Soleil, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'da Princess Noura Bint Abdul Rahman Üniversitesi kampüsündeki sirk için hazırlanan çadırda, tasarlanmış en büyük uluslararası gösterilerinden birini "92. Suudi Ulusal Günü" için özel olarak sundu. Gösteri, "Bir Ulusun Zenginliği" başlığı adı altında  21-24 Eylül tarihleri ​​arasında dört gün boyunca devam edecek.
Gösteri sırasında ud çalmak için sahneye Suudi bir sanatçı çıktı.

Cirque du Soleil, ziyaretçileri hikayelerin masalsı anlatımıyla Suudi Arabistan'nın büyük tarihi dokusuna ışık tutarak, nefes kesici performanslarla noktalanan büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Ardından izleyiciyi parlak gelişmişliğiyle günümüze taşıyor ve daha sonra fırsatlarla dolu vaatleriyle geleceğe doğru adım attırıyor.

Şarku’l Avsat’ın sirk yönetiminden aldığı bilgiye göre gösteri, gizemli bir rüzgârın esip gezginleri yalnız bırakmasının ardından, yirmili yaşlarının sonlarında, bir karışıklıkta kaybolmuş, birbirlerini bulmaya çalışan üç gezgin arkadaşla başlıyor. Ardından, gezginlerin kendilerini içinde buldukları büyüleyici yeni dünyanın koruyucusu Hattat karakteri ortaya çıkıyor.
Gösteri, Ulusal Gün münasebetiyle dört gün sürecek

Hattat, ilim ve hikmetin sembolü; Üç arkadaşın hikayelerini biliyor ve daha gerçekleşmeden yeni hikayeler yazıyor ve gezginlere varoluşsal sorularla meydan okuyor, onları karşı konulmaz bir maceraya çekiyor. Böylece gezginler yeni çevrelerini keşfetmek için bir yolculuğa çıkıyorlar ve burada Suudilerin misafirperverlik ve cömertlik değerlerini simgeleyen, gezginleri karşılayan ve onlara bu değerlerin güzelliğini gösteren “Kayalık Halkı” sakinleriyle tanışıyorlar.  “Kayalık Halkı”, evrenin gerçek özünü anlamak, yiyecek ve yaşam bulabilmek için bilgi sırlarını gezginlerle paylaşıyor...

Olaylar ardı ardına gelişiyor ve Yıldız karakterinin yanı sıra kuraklık dünyasında yaşamı ve bolluğu simgeleyen “Yaprak kız”, Serap karakterleri ve Yedi Avcı gibi diğer ilham verici karakterler ortaya çıkıyor.

Sahnede harika bir mor halı dokuyacak olan Yıldız Avcısı ve lavanta çiçeklerinin yanı sıra, bu rüyayı görenlere, ülkeyi ve kadim tarihini kutlayan, muhteşem şarkı söyleyen bir bülbülün güzel melodileri eşlik ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya