Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Prens Halid bin Selman 92. Milli Günü kutladı

Prens Halid bin Selman 92. Milli Günü kutladı

Cuma, 23 Eylül, 2022 - 13:30
Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz, 92. Milli Gün vesilesiyle bir açıklama yaptı.

Savunma Bakan Yardımcısı, bu önemli günde, ülkeyi birleştiren, güvenlik ve istikrarı tesis eden kurucu Kral Abdulaziz’in elinde Suudi Arabistan’ın kuruluşunu kutladıklarını dile getirdi.

Prens Halid, “Ülkemizin geleceği için vizyonunu gerçekleştirmede bilge liderliğimizle ilerlemek için onların kahramanlıkları, fedakarlıkları, enerjileri ve cesaretlerinden ilham alıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’da 23 Eylül Cuma gününe denk gelen 92. Milli Gün, ülkede ‘Kuruluş Günü’nü belirleyen Kraliyet kararnamesinin ardından kutlanan ilk gün.

Kral Selman, 27 Ocak 2022 tarihinde yayınladığı Kraliyet kararnamesiyle, 22 Şubat tarihinin her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılmasına ve aynı günün resmi tatil olmasına karar verdi.

Kararnamede, “İlk Suudi Devleti İmam Muhammed bin Suud tarafından 22 Şubat 1727’de kurulmuş ve 1818’e kadar devam etmiştir, başkenti Diriye’dir” denilmişti.

Milli Gün, Kuruluş Günü’nden farklı olarak, ülkenin 23 Eylül 1932’de Kral Abdulaziz bin Abdurrahman tarafından birleştirilerek, Suudi Arabistan Krallığı olarak yeniden adlandırıldığı tarihi işaret ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya