Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’de Suudi Arabistan Milli Günü kutlandı

BAE’de Suudi Arabistan Milli Günü kutlandı

Cuma, 23 Eylül, 2022 - 21:45
Burc Halîfe’nin Suudi Arabistan Bayrağı ile aydınlatıldı (WAM)

23 Eylül'e denk gelen Suudi Arabistan'ın 92. Ulusal Günü Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi olarak kutlandı. Kutlamalar, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine istinaden ‘Suudi Arabistan ve BAE sonsuza kadar bir arada’ sloganıyla gerçekleştirildi.

BAE'deki belli başlı simge yapılar ve bir dizi resmi ve özel kurum binalarına Suudi Arabistan bayrağı yerleştirildi. Alışveriş merkezleri bu vesileyle özel etkinlikler ve törenler yapacağını duyururken, hava ve deniz yoluyla gelen Suudi misafirleri kabul etmek için ilgili makamlarca özel vizeler ayrıldı.

2016 yılında iki ülke, ortak ilişkileri derinleştirmek ve sürdürmek, iki ülke arasındaki entegre ekonomik sistemi güçlendirmek ve ortak bir vizyon geliştirmek için çalışan Suudi-BAE Koordinasyon Konseyi'nin kurulduğunu duyurmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri  Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Maktum, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda: "Suudi Ulusal Günü'nde Suudi Arabistan’ı ve Kral Selman bin Abdulaziz’i ve Veliaht Prensi tebrik ediyorum. Kalplerimizde sevgi beslediğimiz Suudi Arabistan’a ve halkına selameti daim etmesi için Allah’a dua ediyorum. Onlar bizim ailemiz ve kardeşlerimizdir ve birlikteliğimizden gurur duyuyoruz. Çünkü iyiliğimiz bir arada, şerefimiz birlikte ve bugünümüz ve geleceğimiz sonsuza kadar birlikte Allah'ın izniyle” dedi.

İki ülkenin yönetimi, iki ülkedeki ulusal etkinliklere ve kutlamalara katılmak için çalışırken, iki ülke arasındaki kültürel ve sosyal ilişkiler, halkları arasındaki coğrafi ve sosyal karşılıklı bağımlılık düzeyini perçinliyor. İki ülke arasındaki kültürel ilişkiler, birçok ortak anlaşma ve programın kurulması yoluyla çeşitli düzeylerde temsil ediliyor.

Suudi Arabistan ve BAE arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, zengin bir iş birliği ve dayanışma modeli oluşturdu. İki ülke geçen Aralık ayında yaptıkları ortak açıklamada, daha iyi bir gelecek inşa etmek, güvenlik, refah, kapsamlı kalkınma ve iki ülke halklarının özlemlerini gerçekleştirmek için stratejik işbirliğini, ekonomik, ticari ve kalkınma entegrasyonunu geliştirme arayışlarını teyid ettiler.

2022'nin ilk yarısında iki ülke arasındaki petrol dışı ticaret borsası hacmi, 2021'deki aynı dönemde 16,8 milyar dolara kıyasla yaklaşık 17,9 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ilk yarısında iki ülke arasındaki petrol dışı ticaret borsası hacminin büyüme oranı, 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.

Suudi Arabistan BAE’nin Körfez, Arap ve bölgesel düzeylerde en büyük, küresel düzeyde ise beşinci yatırım ortağı. Eylül 2021 itibariyle 11 binden fazla Suudi Arabistan vatandaşı BAE'de ekonomik lisanslara ve hisselere sahip iken 140'tan fazla BAE şirketi Suudi Arabistan'a yatırım yapıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya