Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Guatemala, Fas’ın Dakhla şehrinde konsolosluk açmaya karar verdi

Guatemala, Fas’ın Dakhla şehrinde konsolosluk açmaya karar verdi

Cuma, 23 Eylül, 2022 - 21:45
Fas Dışişleri Bakanı ve Guatemalalı mevkidaşı Perşembe günü New York’ta yaptığı görüşmede (Fas Dışişleri Bakanlığı)

Guatemala, Fas’ın tartışmalı Batı Sahra bölgesindeki Dakhla şehrinde bir konsolosluk açmaya karar vererek, bölgedeki toprak anlaşmazlığının tek çözümü olarak, Fas’ın egemenliği altındaki özerklik planına desteğini yineledi.

Fas Dışişleri, Afrika İşbirliği ve Gurbetçiler Bakanı Nasır Burita ve Guatemalalı mevkidaşı Mario Adolfo Bucaro Flores dün New York’ta yaptıkları görüşmenin ortak bir bildiri yayımladı.

Bildiriye göre Guatemala, Batı Sahra üzerindeki bölgesel anlaşmazlık konusundaki net tutumunu yineleyerek, şehrin ekonomik potansiyeli ve Afrika kıtasının geri kalanına açıklığından yararlanmak için Dakhla şehrinde konsolosluk açma kararını duyurdu.

Guatemala Dışişleri Bakanı basına yaptığı açıklamada ise, “Bizim için egemenlik, barış ve toprak bütünlüğü kavramları çok önemli. Fas’ın bu konudaki tutumunu destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Bucaro Flores, Fas Kralı 6. Muhammed’in önderliğinde ülkede gerçekleştirilen reformları ve  Afrika ve Arap dünyasının sorunlarının barışçıl yollarla çözülmesindeki rolü ve katkısını takdir etti.

Ayrıca ülkesi ile Fas arasındaki işbirliği ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Fas Dışişleri Bakanı Burita ise, Cumhurbaşkanı Alejandro Giammattei liderliğindeki Guatemala hükümetinin reformların yanı sıra bölgesel ve uluslararası düzeyde barış için oynadığı rolü memnuniyetle karşıladı.

Ortak bildiriye göre, Fas ve Guatemala, dünyanın akut bir gıda kriziyle karşı karşıya olduğu bir zamanda, özellikle tarım ve gübrelere ağırlık vererek, turizm, eğitim ve enerji alanlarında ikili işbirliğine ivme kazandırmaya karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya