Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanı ve Çinli mevkidaşı bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı ve Çinli mevkidaşı bir araya geldi

Cumartesi, 24 Eylül, 2022 - 09:15
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Wang Yi (AP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Wang Yi, iki ülke arasında Tayvan konusunda yaşanan gerilim atmosferinde New York’ta bir araya geldi.

Blinken ve Wang, en son Temmuz ayında Bali’de bir araya geldiklerinde diyalog kurmak istediklerini açıklamıştı. Bakanlar, 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda toplantı öncesinde kameraların önünde el sıkıştı.

Bakanların Bali’deki görüşmesinden 1 ay sonra, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz günlerde, Washington’un Tayvan konusundaki politikası hakkında yeni bir açıklama yaptı. Biden, Çin’in Tayvan’ın statükosunu değiştirmeye yönelik sert bir harekette bulunması karşılığında Washington’un askeri müdahalede bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Beyaz Saray, ABD’nin Tayvan politikasının değişmediğini açıkladı.

Babası Perşembe günü hayatını kaybeden Blinken, cenazeye rağmen Cuma günü Wang ile bir araya geldi.

Wang, Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan’a ABD’nin verdiği destek karşısında sert açıklamalarını sürdürdü. Wang, “Tayvan sorunu, ABD ve Çin arasındaki ilişkilerde en ciddi konulardan biri oldu” dedi.

Wang, Asia Society’ye yaptığı açıklamada “Eğer konu yanlış yürütülürse iki ülke arasındaki ilişkiler mahvolabilir. Hawaii’nin ABD’den ayrılmasına izin verilmediği gibi Çin de Tayvan ile birleşme talep edebilir” dedi.

Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Şi Çinping, Kasım ayında Bali’de düzenlenecek olan G20 toplantılarında görüşebilir.

Wang, ABD ve Çin’in karşı karşıya gelmeden iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediğini belirtti. Ancak daha sonra yapılan açıklamasında Wang, Washington’u ‘birkaç ip üzerinde oynamaya çalışan bir cambaz’ olarak nitelendirdi.

Öte yandan, Tayvan’a doğrudan askeri yardımda bulunmayı kabul eden bir karar, geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’nda ele alınmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya