Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

CIA müzesi, geçmişteki büyük operasyonları gözler önüne seriyor

CIA müzesi, geçmişteki büyük operasyonları gözler önüne seriyor

Pazartesi, 26 Eylül, 2022 - 06:45
Müzenin müdür yardımcısı Janelle Neises, basın üyeleri ile turda (AP)

ABD’nin Virginia eyaletinin Langley kentindeki CIA Müzesi, kuruluşundan bu yana halka kapalı olmasına rağmen yenilendi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre 75 yıl önce kurulan müze, CIA tarafından yönetilen en önemli operasyonları göz önüne seriyor.

Birkaç ay önce Afganistan’ın başkenti Kabil’de el Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin insansız hava aracı ile öldürüldüğü evin 30 cm’den biraz uzun olan minyatür modeli yer alıyor. ABD Başkanı Joe Biden, aynı model üzerinden operasyon hakkında bilgilendirilmişti. 

Müzenin müdürü Robert Byer ile müze turuna katılan müze yardımcısı Janelle Neises, “Bir şeyin gizliliğinin bu kadar hızlı bir şekilde kaldırılması olağandışı. Hikayelerimizi anlatmak için hatıratları kullanıyoruz. Bu, CIA hakkında gerçekten dürüst ve şeffaf olmanın bir yolu” dedi.

İstihbaratta elde ettikleri başarılar kadar skandalları ile meşhur CIA, hatıratların erişimini genişleterek bir kısmının internet üzerinden görülmesine izin veriyor.  

CIA yetkilileri, operasyonlardaki detaylarının gizli olduğunu açıklıyor ancak başarısızlıklar bazen halk ile paylaşılıyor.

Bazıları 1980’li yıllardan beri müzede sergilenen yüzlerce hatırat, artık ‘gizli’ olarak sınıflandırılmıyor.

Neises, CIA’in zaman zaman kütüphanelere ve diğer kar amacı gütmeyen müzelere hatırat verdiğini belirtti.

Müzede yer alan eserler arasında ABD Deniz Piyadeleri’nin 2011 yılında Usame Bin Ladin’in Pakistan’daki yerleşkesine düzenlediği baskında Ladin’in kullandığı AKM silahı da yer alıyor. Irak’ın eski başbakanı Saddam Hüseyin’in giydiği deri cekette müzede sergilenen eserler yer arasında.

Müzede Soğuk Savaş döneminden kalma U-2 ve A-12 uçak pilotları tarafından giyilen ceketlerin yanı sıra CIA Alfa Ekibi’nin üyelerinin, 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’ın dağlık bölgesinde at sırtında kullandıkları ahşap çerçeveli eyerlere benzer eyerler yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya