Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, İran'daki gösterileri desteklerken Cumhuriyetçi milletvekilleri Biden'ı eylemsizlikle suçluyor

ABD, İran'daki gösterileri desteklerken Cumhuriyetçi milletvekilleri Biden'ı eylemsizlikle suçluyor

Salı, 27 Eylül, 2022 - 07:00
Göstericiler geçen hafta New York'ta düzenlenen bir protesto sırasında Mahsa Amini'nin fotoğrafının yer aldığı pankartlar açtılar (AFP)

ABD’li milletvekilleri İran'daki protestolara çeşitli şekillerde tepki göstermeye devam ediyor. Kimi milletvekili protestoculara şiddetli destek verirken kimi de ABD yönetiminin Tahran'a yönelik politikasını doğrudan eleştiriyor.

Mahsa Amini'nin ölümünün ardından İran’da protestolar devam ederken, hem Cumhuriyetçilerden hem de Demokratlardan gelen destek açıklamaları ve tweetler artarak sürüyor. Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn, "Baskıcı hükümetlerine karşı durma konusunda İran'ın cesur kadınlarının yanındayım" dedi. Demokrat Milletvekili Katie Porter da bu tutumu destekleyerek, “Ahlak polisi geçen hafta Mahsa Amini'yi öldürdü. Şimdi rejim, özgürlükleri için gösteri yapan vatandaşlarını şiddetle bastırıyor. Haklarını savunan cesur kadınlara desteğimi ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Demokrat Senatör Bob Menendez ise, "rejimin Irak Kürdistanı'na saldırarak ve karşıt gösteriler düzenleyerek dikkatleri başka yöne çekme çabalarının başarılı olamayacağını" belirtti. Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı Menendez şunları söyledi: "İran'ın cesur kadın ve erkeklerinin internet kesintilerine ve güvenlik güçlerinin şiddetli baskısına rağmen sokaklara akın ettiğini görüyoruz."

Cumhuriyetçiler protestoculara desteklerini ifade ederken, aynı zamanda ABD yönetimine sert eleştirilerde bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, Pazar günü Fox News’e verdiğiı röportajda şunları söyledi: “Başkan Biden, İran'daki cesur protestocuları gerçekten desteklemek isteseydi, yöneticileri hâlâ ‘Amerika'ya ölüm’ diye haykıran bir diktatörlük için milyarlarca dolar sağlayacak nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çabalarından vazgeçerdi. Biden yönetimi İranlı protestocuları desteklemiyor. Barack Obama'nın 2009'da (Yeşil Devrim) protestoculara ihanet ederken yaptığı gibi. Korkunç bir nükleer anlaşmaya körü körüne takıntılı haldeler."

ABD yönetimi bu suçlamalara anında yanıt verdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran ile müzakerelerin ABD'nin göstericilere desteğini ifade etmesine herhangi bir engel teşkil etmeyeceğini kaydetti. Sullivan, CBS'ye verdiği demeçte, "İran nükleer programıyla ilgili müzakereler, Tahran sokaklarında olup bitenleri eleştirme niyetimizi ve kararlılığımızı hiçbir şekilde etkilemez. Mahsa Amini'nin ölümüne neden olan ahlak polisinin cezalandırılması için somut adımlar attık. Ayrıca İranlıların birbirleriyle ve dünyayla konuşmalarını sağlayan internet ve iletişim teknolojilerine erişmelerine yardımcı olmak için adımlar attık. Dolayısıyla bizim açımızdan cesur İranlıları korumak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Müzakerelerin amacının İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek olduğunu söyleyen Sullivan, ABD'nin bu konuda başarılı olmaya kararlı olduğunu kaydetti. Sullivan, herhangi bir nükleer anlaşmadan muafiyet yaptırımlarının rejimi güçlendireceği yönündeki suçlamaları reddetti.

Cumhuriyetçiler, ABD Dışişleri Bakanı Kongre'ye garanti verene kadar yönetimin İran'a yönelik yaptırımları kaldırmasına karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Senatör Joni Earnest de geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tahran’ın Amerikalılara yönelik sürekli saldırılara ve Amerikalı yetkililere suikast düzenleme planlarına rağmen, Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya geri dönme umuduyla attığı adımları eleştirdi.-


Editörün Seçimi

Multimedya