Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Yusuf el Binyan eğitimde yeni adımlar atacak

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Yusuf el Binyan eğitimde yeni adımlar atacak

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 11:00
Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Yusuf el Binyan. (SPA)

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Yusuf el Binyan, ülkedeki eğitim kurumlarının sorumluluğunu üstlenmesinin ardından eğitimde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek, yeni fırsatlar yaratmak ve gelecek nesillerin başarılı olmasını sağlamak için bakanlığın vizyonunda yeni adımlar atması bekleniyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Binyan, Suudi Arabistan Eğitim Bakanı olarak atanmasının ardından ülkedeki eğitim hareketine hizmet için harekete geçti. Ekonomide, endüstriyel alanda ve yönetim konusunda uzman olan Binyan, ülke çapında başarılı çalışmalar yapmanın, eğitimde taşıdığı sorumlulukları bilinçli bir şekilde yerine getirmenin ve ülkedeki öğrencilerin sorumluluğunu alıyor.

Ülkenin başarılı petrol devi Suudi Arabistan Temel Endüstriler Kurumu (SABIC) CEO’su olan Bakan Binyan, üç yıl boyunca sektörün birçok alanında çalıştı. 2015 yılında SABIC Başkan Yardımcısı olan Binyan, kurumun tarihi boyunca elde ettiği başarılarda liderlik yaptı.

Bakan Binyan, lisansını ekonomi alanında ve yüksek lisansını endüstriyel yönetim alanında  tamamladı ve üst düzey yönetim alanında dersler aldı. Kariyeri boyunca SABIC Başkan Yardımcılığı ve CEO görevini yürüten Binyan, SABIC Tarımsal Besinler Şirketi ve SABIC Yatırım ve Yerel İçerik Geliştirme (NUSANED), Körfez Petrokimya ve Kimya Birliği (GPCA) yönetim kurulu başkanıydı. Petrokimya Üreticileri Komitesi, Suudi Arabistan Tedavvül Grubu ve Suudi Arabistan Bilgi Teknolojileri Şirketi (SITE) Yönetim Kurulu üyesiydi.

2020 yılında Suudi Arabistan’ın G20 kapsamındaki B20 Başkanı olarak atandı. Binyan, birçok şirketin yönetim kuruluna başkanlık etti, ulusal ve uluslararası düzeyde iş kurullarına, kurumlarına ve organlarına üye oldu.

Büyük sanayi şirketlerinin koridorlarında uzun süre mesai yapan Binyan’in Suudi Arabistan’daki eğitim sisteminin gelişmesine, yaratıcılığın teşvik edilmesine ve eğitim atmosferine katkıda bulunması bekleniyor. Binyan, eğitime yenilik getirerek ülke kalkınmasının gereksinimlerini ve işgücü piyasasının isteklerini karşılayacak.

Binyan geçmişteki deneyimleri, stratejileri ve çalışmaları ile eğitim sistemini geliştirmek ve Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hedeflerine ulaşmak için eğitim sisteminin çıktılarını işgücü piyasasının ihtiyaçlarına göre düzenleyecek. Ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim sisteminde adımlar atacak olan Binyan’ın ulusal ekonomiye hizmet eden alanlarda ve prestijli uluslararası üniversitelerde Suudi öğrencilere yeni burs olanakları yaratacak.

Binyan daha önceki deneyimleri doğrultusunda eğitimde üretken projelere imza atmak için çalışacak. Suudi Arabistan’ın çocuklarını ve gençlerini geleceğe hazırlamak için yeni adımlar atacak.


Editörün Seçimi

Multimedya