Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çalışma: Kolesterol ilaçları prostat kanserinin tedavisine yardımcı olabilir

Çalışma: Kolesterol ilaçları prostat kanserinin tedavisine yardımcı olabilir

Çarşamba, 28 Eylül, 2022 - 14:45
Statinler hormon düzeylerini düşüren tedaviyle birlikte verildiğinde tümör büyümesini yavaşlatır (Reuters)

Araştırmacılar, kan kolesterolünü tedavi etmek için kullanılan ilacın, hormon tedavisine yanıt vermeyen prostat kanserini tedavi etmek için kullanılabileceğini keşfetti.

Sky News’in haberine göre, Glasgow’daki Beatson West of Scotland Kanser Merkezi’ndeki bilim insanları, bir klinik deneyde 12 katılımcıyı gözlemledi.

Sonuçlar, statinlerin, androjen yoksunluğu tedavisi olarak bilinen hormon düzeylerini azaltan tedavinin yanında verildiğinde tümör büyümesini yavaşlattığını gösterdi.

Ancak klinik etki konusunda bir karar vermeden önce çok daha geniş bir denemeye ihtiyaç olduğu bildirildi.


Araştırmanın lideri, Beatson West of Scotland Kanser Merkezi’nden Profesör Hing Leung şunları söyledi:

“Çalışmamız, statinlerin hastalarda prostat kanseri büyümesi üzerinde saptanabilir bir etkiye sahip olduğunu gösteren türünün ilk örneğidir. Statinlerin prostat kanserinin kolesterolden androjen üretmesini durdurabileceğini ve kanserin androjen yoksunluğu tedavisine direnç yolunu kesebileceğini düşünüyoruz.”

Kanser, hormon tedavisine yanıt vermeyi bıraktığında tedavi edilmesi çok zor hale geliyor.

Daha geniş kapsamlı denemeler başarılı olursa, hastalara hızlı tedavi sağlamak için onaylanmış ilaçlar kullanılabilir.

Leung, “Hastalara yönelik yararları ve riskleri tam olarak anlamak için daha büyük bir hasta grubunda statinleri daha uzun bir süre boyunca test etmemiz gerekiyor. Ancak bu veriler, bize gelecekte prostat kanseri için bazı hazır tedavilere sahip olabileceğimiz konusunda umut veriyor” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya