Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve Umman, 7 sektörde 16 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı

BAE ve Umman, 7 sektörde 16 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı

Perşembe, 29 Eylül, 2022 - 08:00
Umman Sultanı Heysem bin Tarık ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan. (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için 7 sektörde toplamda 16 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan, Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın daveti üzerine Maskat’ı ziyaret etti. Taraflar iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve bölgede ve dünyada güvenlik ve istikrarın desteklenmesi için kararlı olduğunu vurguladılar. Ziyaret sonunda yaptıkları ortak basın açıklamasında iki ülke arasında bilim, ekonomi, siyasi, güvenlik ve kültürel alanlarda sağlanan iş birliğinin oldukça iyi bir seviyede olduğuna işaret ettiler

BAE ve Umman lideri, iki ülkenin ortak çıkar hedeflerine kavuşması için iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiği belirterek aralarındaki koordinasyona övgüde bulundu.

Taraflar, BAE- Umman Ortak Yüksek Komite’nin çalışmalarından da övgüyle bahsederken iki ülkedeki yetkililer ve bakanlar arasındaki ilişkileri güçlendirecek olan, ortak konuların görüşüleceği iletişimin seviyesinden de memnuniyetle bahsettiler. 

BAE ve Umman çevre ve gıda güvenliği, ileri teknolojiler, inovasyon, enerji alanında projeler, yenilenebilir enerji ve sanayi alanlarının yanı sıra ekonomi, ticari, yatırım, kültürel, diplomatik, konsolosluk ve eğitim, sağlık, ilaç, gayrimenkul, turizm, petrokimya, imalat sanayileri, tedarik zincirleri, ulaşım, lojistik ortaklık, bilgi teknolojisi gibi konularda da iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve çıkarlarına ulaşılmasının sağlanması için mutabakat zaptı imzaladı.

BAE Devlet Başkanı ve Umman Sultanı, kamu ve özel sektörlerde ticaret ve borsa çalışmalarını geliştirmek, iki ülkedeki çeşitli sektörlerde ve işletme sahipleri arasında ortaklık kurulmasını sağlamak için yoğun bir şekilde çalışacaklarını vurguladı.

Taraflar, görüşme sırasında bölgesel ve uluslararası arenadaki gelişmelere ilişkin de fikir alışverişinde bulundu. İki liderler, ülkelerin çıkarlarına hizmet etmek ve bölgede ve dünyada güvenliğin ve istikrarın sağlanması için çalışmaların koordine edildiğini belirttiler.


Editörün Seçimi

Multimedya