Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kraliçe'nin ‘yaşlılıktan’ öldüğü açıklanmıştı… Bu gerçekten ne anlama geliyor?

Kraliçe'nin ‘yaşlılıktan’ öldüğü açıklanmıştı… Bu gerçekten ne anlama geliyor?

Cuma, 30 Eylül, 2022 - 14:30
Kraliçe Elizabeth'in ölüm belgesi ölüm nedeni hakkında merak uyandırıyor (Reuters)

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in yeni yayınlanan ölüm belgesi, ölüm nedeninin ‘yaşlılık’ olduğunu ortaya koydu.

The Conversation haber sitesi, “Günlük konuşmada yaşlılıktan ölen insanlar hakkında konuşabiliriz. Ama tıbbi olarak, 21. yüzyılda gerçekte kim yaşlılıktan ölür?” diye sordu.

Böyle belirsiz bir ölüm nedeni, yalnızca birinin nasıl öldüğüne dair soruları gündeme getirmekle kalmaz, aynı zamanda aile ve geride kalan sevdikleri için de zor olabilir.

Habere göre, İngiltere ve Galler’de önde gelen ölüm nedenleri arasında bunama, Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı, serebrovasküler hastalıklar (inme gibi), kanser, koronavirüs, kronik alt solunum yolu hastalıkları (astım gibi) grip ve pnömoni yer alıyor.

Aslında, yaşlılık genellikle kırılganlık teriminin belirsiz tanımıyla birlikte bir ölüm nedeni olarak sınıflandırılır.

Ölüme neden olan bir kategori olarak yaşlılığın uzun bir geçmişi var. 19. yüzyılda, belirsiz ‘ölü bulundu’ tanımının yanı sıra önde gelen bir ölüm nedeniydi.

19. yüzyılın ortalarında, 1836 Doğum ve Ölüm Kayıt Yasası (Birleşik Krallık) ile birinin ölümünün kaydedilmesi, din adamlarından laik bir sisteme geçti.

Daha sonra Fransız istatistikçi ve demograf Jacques Bertillon tarafından yazılan Bertillon Ölüm Nedenlerinin Sınıflandırılması adlı çığır açan yayın yayınlandı

Kanadalı filozof Ian Hacking, ölüm nedenini resmi listedekiler dışında herhangi bir şeyle, örneğin yaşlılıktan ölmenin ‘yasadışı’ olduğunu savundu.

Ancak 19. yüzyılın sonunda, ölüm nedenini yaşlılık olarak yorumlamak artık yasa dışı olmaktan çıktı.

Sonunda, ‘yaşlılık’, bilinmeyen bir ölüm nedenini tanımlamak için son başvurulacak bir ifade haline geldi. 

Ya da bir kişinin bir takım komplikasyonlardan ölmüş olabileceği, ancak kesin ölüm nedenini bulmak için otopsi emri vermenin pratik veya etik olmadığı durumlarda kullanışlı hale geldi.

20. ve 21. yüzyıllarda yaşlılığın nadiren ölüm nedeni olarak kullanılmasını sağlayan bir başka şey de, ölenlerin aileleri için herhangi bir açık neden sağlamamasıdır.

Bilinmeyen bir ölüm nedeni, özellikle ölüm ani veya beklenmedikse, kederi ve travmayı şiddetlendirebilir. 

Nasıl öldüklerini belirlemek, geride kalan aile üyelerinin kederlerini nasıl yönettiklerinin ve merhumu anmalarının bir parçasıdır.

Haberde, “Kraliçenin 96 yaşında nasıl öldüğü hakkında daha fazla bilgi istemenin sadece ürkütücü bir heyecan olduğuna karar verebiliriz. Ancak, örneğin, ayrıcalıklı bir yaşam süren ve yaşlılıkta ölen birinin belirli bir ölüm nedeni, bize sağlıklı bir yaşam sürmenin ve iyi bir ölümün planlanması hakkında çok şey söyleyebilir” ifadelerine yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya