Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’dan Mısır’a uçuşlar başladı

Rusya’dan Mısır’a uçuşlar başladı

Mısır, Rusya’dan uçuşların başlamasıyla kış turizmi sezonunu açıyor
Pazar, 2 Ekim, 2022 - 13:15
Hurghada Uluslararası Havalimanı (Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı)

Mısır'da kış turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Rus havayolu Aeroflot, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle birkaç aydır ara verdiği Hurghada ve Şarm eş-Şeyh seferlerine Cumartesi günü yeniden başladı. Uçuşların başlamasıyla Kızıldeniz havalimanlarındaki uçuş hareketliliği dikkat çekiyor.

Rus havayolu şirketi Aeroflot, Ukrayna krizi nedeniyle oluşan elverişsiz koşulları gerekçe göstererek 8 Mart'ta Mısır'a direkt uçuşlarını askıya almıştı. Ancak kısa süre önce, Moskova'nın Sheremetev Uluslararası Havalimanı'ndan Mısır'daki Şarm eş-Şeyh ve Hurghada'ya düzenli uçuşlarının 1 Ekim'den itibaren yeniden başladığını duyurdu.

Rus havayolu şirketi, Ekim 2015'te bir Rus yolcu uçağının Sina üzerinde 224 kişiyle düşmesinin ardından Şarm eş-Şeyh ve Hurghada şehirlerine uçuşlarını askıya almıştı. Ancak, yaklaşık 5 ay sonra, geçen yılın Ekim ayında Mısır'ın turistik yerlerine uçuşlarına yeniden başladı.

Bir turizm uzmanı olan Muhammed Kerim, özellikle Mısır'a gelen turistlerin yüzde 40 ila 60'ını Rus turistler oluşturduğu için Mısır ve Rusya arasındaki doğrudan uçuşların yeniden başlamasının gelecek turizm sezonu üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylüyor.

Mısır'da 1 Ekim'de kış turizmi sezonunun başlamasıyla birlikte, Cumartesi günü, Marsa Alam Uluslararası Havalimanı’na (Kızıldeniz kıyısında bir şehir), Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinden yaklaşık 5 bin turist taşıyan 30 uçuş yapıldı. Resmi verilere göre, havalimanına bu hafta yaklaşık 105 uluslararası uçuş, Cumartesi günü ise Hurghada Uluslararası Havalimanı'na 112 uçuş ile 17 bin turist taşınması planlanıyor.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Karim, “Avrupa'daki gaz sıkıntısı da dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle özellikle İtalya, İspanya, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinden gelecek turistlerle birlikte Mısır'da bu yıl kış turizmi sezonu çok farklı olacak.” Dedi. Bu nedenle kış turizm sezonunun Luksor, Asvan, Hurghada, Marsa Alam ve Şarm eş-Şeyh şehirlerinde farklı bir canlılığa sebep olması bekleniyor.

Luksor Turizm Odası başkanı Servet Acemi, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, “Kış sezonunun başlamasıyla birlikte şehirdeki turizm hareketi canlanıyor. Kış sezonuna rezervasyon talebi var ve otellerde doluluk oranı %50’yi aştı” dedi.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed İsa ve Kızıldeniz Valisi Amr Hanefi, Cuma akşamı Hurghada'daki turist yürüyüş yolunun yenileme ve genişletme çalışmalarının üçüncü ve son aşamasının açılışını yaptı.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı, yürüyüş yolunun kentin en önemli turistik cazibe merkezi olarak kabul edildiğini belirterek, devletin turistlere sağlanan turizm hizmetlerinin kalitesini geliştirme ve onlar için turizm deneyimini iyileştirme konusundaki gayretlerine vurgu yaptı. Turistler için turizm deneyimini iyileştirme ekseninin, Mısır'a gelen turist sayısını artırmak 2023'ün ilk çeyreğinde başlatılacak olan Mısır ulusal turizm stratejisinin en önemli eksenlerinden biri olduğuna dikkati çekerek farklı bir turizm ürünü ve deneyimi sağlayacağını vurguladı.

Kızıldeniz Valisi, Hurghada'nın turizm verimliliğinin artırılmasına yönelik planlara işaret ederek, imar çalışmalarının turizme hizmet edecek en büyük açık sanat müzesine geçiş yoluna dönüştürdüğünü söyledi.

Şehirdeki birçok turistik köyün ve otellerin önünden geçen 6000 metre uzunluğundaki yürüyüş yolu, kurulduğu 20 yılı aşkın bir süredir çarşıları ve dükkânları ile Mısırlıların ve turistlerin uğrak noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Mısır'da turizm sektörü, Kovid-19 pandemisinin ve Rusya-Ukrayna krizinin yansımalarından olumsuz etkilendi. Mısır, turizm gelirlerini, şimdikinin üç katını aşan bir rakam olan yıllık 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Geçen yılki gelirler merkez bankası verilerine göre yaklaşık 8,9 milyar dolar iken, 2019'da 13 milyar dolardı.


Editörün Seçimi

Multimedya