Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Türkiye ilişkilerinde herhangi bir gelişme var mı?

Mısır ve Türkiye ilişkilerinde herhangi bir gelişme var mı?

Pazartesi, 3 Ekim, 2022 - 10:15
Mısır ile Türkiye arasında geçen yıl Kahire’de yapılan görüşmelerin ilk turu (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısırlı ve Türk yetkililerin bir araya geldiği, Eylül 2021’de Ankara’nın ev sahipliğinde gerçekleşen son istikşafi görüşmelerin üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen kayda değer bir gelişme olmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ile ilişkilerin karşılıklı çıkar temelinde gelişeceğini söylerken, Mısır eski Dışişleri Bakanı Muhammed el-Urabi ‘bu bağlamda gözlemlenen bir gelişme yok’ açıklmasında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in 27. Dönem 6. Yasama Yılı’nın açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap ettiği konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İsrail ile ilişkilerimiz karşılıklı çıkar temelinde gelişiyor, Mısır ile de benzer bir süreç işliyor.”

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler, 2013 yılında Ankara’nın Müslüman Kardeşler yönetimine müdahaleye karşı duruşu nedeniyle gerginleşirken, karşılıklı büyükelçilerin çekilmesine rağmen iki ülkenin büyükelçilikleri kapılarını kapatmadı. Geçtiğimiz yıllarda Maslahatgüzar düzeyinde ve düşük bir temsille çalışmaya devam edildi. Ticari ve ekonomik düzeyde ise iki ülke arasında ilişki devam etti.

Türkiye’de son iki yılda ‘ilişkileri yeniden başlatma’ arzusuyla ilgili belirtiler ortaya çıktı. Bunu, Ankara’nın Müslüman Kardeşler’e bağlı veya yakın olan bazı televizyon kanallarının çalışmalarını durdurma girişimleri izledi. Kahire bu adımları ‘olumlu’ olarak nitelendirdi.

Kahire ve Ankara, iki ülkenin dışişleri bakan yardımcılarının başkanlığında ‘iki taraf arasındaki ilişkileri ve bir dizi bölgesel dosyayı’ tartışmak üzere iki istikşafi görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Mısır eski Dışişleri Bakanı Muhammed el-Urabi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Mısır-Türkiye ilişkileri bir süredir yeni bir şey olmadan aynı hızda ilerliyor ve şu an keşif görüşmelerinin bir yıl önce durduğu noktada” dedi.

Urabi açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Özellikle iki taraf arasındaki merkezi konularda önemli bir gelişme olmadığı için herhangi bir gelişmeyi izlemek mümkün değil. Bunlar Doğu Akdeniz’deki çatışmaların yanı sıra, Türkiye’nin Libya, Suriye ve Irak’taki faaliyetleriyle ilgili. Bunlar, Türkiye’nin daha fazla çaba göstermesi gereken, Mısır’ın güvenliğini bu belge üzerinden izlediğini teyit eden konulardır.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kahire’nin Ankara’nın Mısır’ın çıkarlarıyla ilgili politikalarına ilişkin görüşlerini de göz önünde bulundurarak, Haziran 2021’de ülkesinin Türkiye ile ‘yaklaşımı değiştirerek’ ‘ilişkileri normalleştirme’ yolunu taahhüt etti.

Şukri, istikşafi görüşmeler sırasında Türkiye’nin politikalarına ilişkin tüm görüşlerini ve ilişkiler yeniden normalleşene kadar bir yaklaşım değişikliğinden ne beklediklerini dile getirdi.

Urabi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu dönemde Mısır ile ilişkileri normalleştirme konusuna yeniden dönme nedenine değinerek, “Bölgeyle ilgili sorunları azaltma konusunda dış politikasının başarısını ülke içinde vurgulamak için Körfez ile ilişkilerinin gelişmesinden faydalanmaya ve bazı Arap ülkeleriyle ayrılık noktalarını çözmeye çalışıyor olabileceğine inanıyorum” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya