Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Fas arasında adalet konulu iş birliği görüşmesi

Mısır ve Fas arasında adalet konulu iş birliği görüşmesi

Pazartesi, 3 Ekim, 2022 - 14:00
Fas ve Mısır Adalet Bakanları’nın görüşmesinden bir kare (Şarku'l Avsat)

Fas Adalet Bakanı Abdullatif Vehbi, Mısırlı mevkidaşı Ömer Mervan ile Kahire'de bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki farklı iş birliği alanlarındaki seçkin siyasi ilişkilere ve farklı sektörlerde verimli gelişmelere değinildi. Bu dostluk, Fas ve Mısır halklarını uzun yıllardır bir araya getiren sağlam ilişkinin derinliğini ortaya koyuyor.

Vehbi toplantı sırasında, Fas’ta yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi ve yasama sistemini geliştirecek yargıda reform paketini anlattı. Bu reform paketinin, tüm uluslararası ve ulusal değişikliklere cevap veren, kadınların, çocukların ve birçok grubun haklarına olumlu yansıyacak ve hizmette olacak sistem açısından adaletin etkinliğine katkı sağlayacağından bahsetti. Ayrıca Vehbi, bakanlığın hukuk ve yargıyla ilgili mesleklerde insan kaynağı yetiştirilmesi ve eğitimin yoğunlaştırılması, kamu hizmetlerini iyileştirmek ve vatandaşların istek ve beklentilerine cevap vermek için mahkemelerin altyapısını geliştirme ve dijital dönüşüm alanını etkinleştirme çalışmalarına değindi. Aynı zamanda görüşme, adalet alanında yıllardır kaydedilen ilerleme, mevzuat, yargı, içtihat ve diğer birçok düzeyde eski Mısır deneyimini tanımak için fırsattı.

Bu bağlamda toplantı, Fas Krallığı ile Mısır arasındaki adalet alanındaki iş birliği ilişkilerinin iki bakanlık aracılığıyla iki kardeş halk yararına derinleştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağladı.

Fas Adalet Bakanı Kahire ziyaretini, Körfez ülkeleri ve Ürdün gezisinin ardından gerçekleştirdi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre görüşme, adalet alanında iş birliği ilişkilerinin derinleştirilmesi ve iki ülke arasında bu alanda seçkin ortaklıklarda yeni aşamanın kurulması, köklü ve önemli siyasi ilişkiler düzeyine yükselmesi ile sonuçlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya