Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan küresel hidrojen tedarikçisi ve yeşil mineraller için üretim merkezi olma yolunda ilerliyor

Suudi Arabistan küresel hidrojen tedarikçisi ve yeşil mineraller için üretim merkezi olma yolunda ilerliyor

Salı, 4 Ekim, 2022 - 16:15
Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Halid Mudayfer toplantıda konuşuyor (SPA)

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Halid Mudayfer, ülkesinin yatırımları çekerek, bölgedeki maden endüstrilerinin gelişimini güçlendirmenin yanı sıra, küresel bir hidrojen tedarikçisi ve yeşil mineraller ve yüksek rekabetçi üretim merkezi olma yolunda olduğunu vurguladı. 

Mudayfer, Güney Afrika’nın Pretorya kentinde düzenlenen 9. Suudi Arabistan-Güney Afrika Ortak Komitesi Toplantısı’nın oturum aralarında düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında, iki ülke arasındaki yakın bağlar ve ortak çıkarlar ışığında, Suudi Arabistan ve Güney Afrika'daki kamu ve özel sektör için büyük faydalar olduğunu kaydetti.

Bakan yardımcısı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Suudi Arabistan’ın madencilik sektöründeki deneyimi, Güney Afrika’nın maden çıkarma konusundaki uzun geçmişine ve bu alandaki zengin tecrübesine kıyasla nispeten yenidir. Suudi Arabistan petrol ve petrokimya alanında iki ülke arasında deneyim alışverişi ve işbirliğini geliştirme fırsatları sağlayacak büyük potansiyellere sahip.”

Mudayfer, sadece arama, teknoloji ve operasyon alanlarında değil, müzakereler, mal ve ticaret için büyük küresel şirketlerle ilişkilerin yürütülmesi, ürün ve üretim alanlarında değer geliştirme gibi diğer alanlarda da gelecek vaat eden işbirliği alanlarına vurgu yaptı. 

Suudi Arabistan’ın coğrafi konumunun doğu ve batı arasında Avrupa ve Asya endüstrilerine erişim sağlayan stratejik bir merkez görevi gördüğünü vurgulayan Mudayfer, Güney Afrika’nın aynı zamanda Afrika kıtasının güney kısmına bir giriş olduğuna dikkati çekti.

Mudayfer, önümüzdeki 10, 20 ve 30 yılda gerekli mineral miktarının, ülkedeki elektrikli ve askeri araçlar ve uzay gibi enerji ve stratejik endüstriyel sektörlerin dönüşümü nedeniyle benzeri görülmemiş olacağına vurgu yaptı.

Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı, “Suudi Arabistan, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan, çevreye karşı sorumluluğu yüksek Suudi ACWA Power Company tarafından kurulan hidrojen fabrikaları ile entegre olarak demir, çelik ve yeşil mineralleri rafine etmek ve işlemek için mega projeler geliştirmeyi hedefliyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya