Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan uluslararası toplumun İran'ın ihlallerine karşı durmasının önemini vurguladı

Suudi Arabistan uluslararası toplumun İran'ın ihlallerine karşı durmasının önemini vurguladı

Salı, 4 Ekim, 2022 - 17:15
Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Suudi Arabistan’ın, Irak’ın güvenlik ve istikrarını tehdit eden tüm saldırıları reddettiği yineleyerek, uluslararası toplumun İran’ın uluslararası yasalar, tüzükler ve normları ihlal eden tüm ihlallerine karşı durmasının önemi vurgulandı.

Toplantının başında, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın birçok ülke liderinden aldığı mesajlar da dahil olmak üzere, son bir hafta içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.


Suudi Arabistan’ın 2022-2024 dönemi için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Guvernörler Kurulu üyeliğine ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyeliğine seçilmesi ele alındı.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'ya bildirdiğine göre, toplantıda Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (UN DESA), 2022 e-Devlet Gelişmişlik Endeksi’nde yükselmesine övgüde bulunuldu.

2023 mali yılı için devletin genel bütçe hedeflerinin, 2030 Vizyonu kapsamında pozitif yüksek ekonomik büyüme oranlarını sürdürmek, özel sektörü güçlendirmeye devam etmek, yatırım ortamını canlandırmak ve projeleri uygulamak için çalışma sürecinin devamı kapsamında olduğu vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, 5 Ekim’de kutlanan ve bu yıl ‘Eğitimde Dönüşüm Öğretmenlerle Başlar’ sloganı taşıyan Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle, dönüşüm ve inşa sürecinde öğretmenlerin rolüne övgüde bulundu.


Ayrıca, toplumun gelişimine katkıda bulunma konusundaki olağanüstü çabalarını ve eğitim sürecini ilerletme ve bilgiyi zenginleştirmedeki önemli etkilerini takdir etti.

Toplantıda bölge ve dünyadaki gelişmeler ve bunlara yönelik uluslararası çabalar gözden geçirildi.

Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Birleşik Krallık hükümeti arasında enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat onaylandı.


Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı arasında bilgi ve iletişim teknolojisi ve dijital ekonomi alanlarında işbirliğini içeren bir mutabakat zaptı taslağı hakkında görüşülmesi ve imzalanması için İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Radyo ve Televizyon Kurumu ile Bahreyn Enformasyon Bakanlığı arasında radyo ve televizyon alanlarında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı hakkında görüşmelerde bulunması ve imza atması için Enformasyon Bakanı’na yetki verilmesi kararlaştırıldı.

Suudi Arabistan Aile İşleri Konseyi ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi arasında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptıyla ilgili olarak görüşmelerde bulunması için İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya