Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, Azerbaycan’da iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, Azerbaycan’da iki ülke arasındaki ilişkileri görüştü

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 08:30
Suudi Arabistan ve Azerbaycan heyeti Bakü’de bir araya geldi. (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Prens Faysal, Cumhurbaşkanı Aliyev’e Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın selamlarını iletti. Taraflar, uluslararası arenada yaşanan son gelişmeleri ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal, Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile gerçekleştirdiği toplantıda Suudi Arabistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkileri çeşitli alanlarda güçlendirmenin ve geliştirmenin yollarını görüştü.

Prens Faysal, başkent Bakü’de bulunan Dışişleri Bakanlığı binasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 30’uncu yıl dönümünün kutlandığı törene katıldı.

Bakan Bayramov, iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet eden iki ülke arasındaki 30 yıllık tarihi ilişkiye övgüde bulundu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Btören sırasında ülkesinin Suudi Arabistan’ın Expo 2030’a ev sahipliği yapmasına destek verdiğini bildirdi.  Bayramov, Suudi Arabistan’ın Azerbaycan’a desteğine övgüde bulunarak iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istediğini vurguladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı törende yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilerin Azerbaycan’ın 1992’de bağımsızlığını kazanmasının ardından sağlam temeller attığını kaydetti. Suudi Arabistan’ın Azerbaycan’ı tanıyan ve diplomatik ilişkiler kuran ilk ülkelerden bir olduğuna dikkat çekti.

Prens Faysal, iki ülke arasındaki iş birliğinin çok yönlü olduğunu belirterek 2022 yılında Hazar Denizi’nde elektrik üretmek için iki ülke arasındaki bir mutabakat zaptı imzalandığı kaydetti.

300 milyon dolar değerinde ve 240 megavat kapasiteli enerji üretmeyi amaçlayan Hızı Abşeron rüzgar enerjisi santralinin inşasının Suudi Arabistan merkezli ACWA Power gerçekleştirecek.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal iki ülke arasındaki ilişkilerin, ülkelerin sürekli koordinasyonda ve iş birliğinde bulunması ile oldukça güçlü hale geldiğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, OPEC ve OPEC+’ta iki ülkenin koordineli bir şekilde çalıştığını belirtti.

Prens Faysal ve Bakan Bayramov, iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri konu alan bir fotoğraf sergisine de katıldılar. Dışişleri bakanlarının toplantısına ve törene Suudi Arabistan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Dr. Hamad el Hazir ve Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Abdurrahman ed Davud eşlik etti.


Editörün Seçimi

Multimedya