Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ile ICOMOS Suudi Arabistan Ulusal Konseyi arasında anlaşma imzalandı

El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ile ICOMOS Suudi Arabistan Ulusal Konseyi arasında anlaşma imzalandı

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 14:15
Anlaşma uluslararası en iyi uygulamalara uygun olarak her türlü miras alanını koruma çabalarını desteklemeyi amaçlıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu (RCU), arkeolojik alanların korunması alanındaki araştırmaları desteklemenin yanı sıra Ula’daki kültürel mirasın korunmasını geliştirmek amacıyla Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) Suudi Arabistan Ulusal Konseyi ile bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, ICOMOS Suudi Arabistan Ulusal Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Prenses Dr. Nouf bint Muhammed bin Fahd bin Abdulaziz ve Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu Başkanı Amr bin Salih el-Madani tarafından imzalandı.

Prenses Dr. Nouf, “Anlaşma, somut ve somut olmayan mirasın korunması alanlarında stratejik bir ortaklık kurmayı hedefliyor. Ayrıca, Ula Valiliği’ndeki miras alanlarının yönetiminde yerel yeteneklerin geliştirilmesine yaptığı katkının yanı sıra araştırma ve çalışmalar yürütmek için saha çalışmasını içeren programların uygulanmasını da içeriyor” dedi.

Madani ise, “Bu anlaşmanın imzalanması, bölgeyi geliştirmeyi ve kültürel mirası korumayı amaçlayan sürdürülebilir kalkınma yoluyla ‘Ula Vizyonu’ ve ‘2030 Vizyonu’ hedeflerine ulaşma çabalarına katkıda bulunacak, böylece Ula, dünyanın yaşayan en büyük açık müzesi olacak” diye konuştu.

Anlaşmaya göre, The Kingdoms Institute ve ICOMOS arasında arşivler için ortak bir stüdyosunun kurulması, Ula’da yerel, bölgesel ve uluslararası konferanslara ev sahipliği yapılması, eski eserlerin korunması alanındaki bilimsel yayınları Arapçaya çevirmek ve miras alanında öğrencileri eğitmek gibi 6 program etkinleştirilecek.


Editörün Seçimi

Multimedya