Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bitki Örtüsü Merkezi, çevreyi korumak için yeni bir proje başlattı

Suudi Arabistan Bitki Örtüsü Merkezi, çevreyi korumak için yeni bir proje başlattı

Çarşamba, 5 Ekim, 2022 - 14:45
Yağışlı mevsimlerde Suudi Arabistan'daki bitki örtüsü çeşitlenir.

Bitki örtüsünün çeşitlendirilmesi ve rehabilite edilmesi için çalışmalar yürüten Suudi Arabistan Ulusal Bitki Örtüsü Geliştirme ve Çölleşmeyle Mücadele Merkezi, ‘Meraların Entegre Yönetimi ve Sürdürülebilir Gelişimi Projesi’ni başlattı.

Proje, 100 taşkın yatağı ve çayırda 12 milyondan fazla yabani ağaç ve çalı dikilmesini ve Krallığın bazı bölgelerinde 225 bin hektardan fazla mera arazisinin 2030 yılına kadar rehabilitasyonunu içeriyor. Söz konusu girişimin, Krallığın 2030 Vizyonu kapsamında uygulanan Ulusal Dönüşüm Programı’nın bir parçası olduğu ifade edildi.

Ülkedeki bitki çeşitliliğinin geliştirilmesi ve korunması ile ilgili çalışmalar yürüten merkez, bu niteliksel girişim aracılığıyla, sel ve çölleşmeden korunma konusunda bilinçlendirme, çevreyi koruma ve izleme, veri toplama ve farklı yerel yabani ağaç ve çalı türlerinin dikimi için haritalar hazırlamak için arazi çalışmaları yürütüyor. Tohum dağıtma çalışmalarına ek olarak, insanların bu tür faaliyetlere katılımını teşvik etmek ve hedeflenen alanları geliştirerek çevre dernekleri, sektörden özel şirketler ve Arıcılar Derneği ile işbirliği içinde çeşitli meralarda çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Proje, farklı hayvan ve kuş türlerini içeren hayvan çeşitliliğini artırmanın yanı sıra, yetiştirme, tohumlama, iklim değişikliği ile mücadele, kum ve toz fırtınalarının etkilerinin hafifletilmesine katkıda bulunacak.

Ulusal Bitki Örtüsü Geliştirme ve Çölleşmeyle Mücadele Merkezi, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu'nun Mart 2019'da aldığı bir kararla, bitki örtüsünü korumak ve kontrol etmek, bozulmuş alanları rehabilite etmek, ayrıca bitki örtüsüne zarar verenleri tespit etmek ve yanlışları gidermek için kurulmuştur. Merkez ayrıca mera alanları, ormanlar ve milli parkların yönetimini ve bu alanlara yapılan yatırımları denetler.


Editörün Seçimi

Multimedya