Pink Floyd'un solisti, Ukrayna'nın 'ölüm listesinde' olduğunu iddia etti

Ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd'un solisti Roger Waters, Ukrayna'nın "ölüm listesinde" olduğunu öne sürdü.

AA
AA
TT

Pink Floyd'un solisti, Ukrayna'nın 'ölüm listesinde' olduğunu iddia etti

AA
AA

Waters Rolling Stone dergisine verdiği röportajında, "Unutmayın, ben Ukrayna hükümeti tarafından desteklenen bir ölüm listesindeyim. Son zamanlarda insanları öldürdüler... Ama sizi öldürdüklerinde, fotoğrafınızın üzerine 'tasfiye edildi' yazıyorlar. Ben de o fotoğraflardan biriyim." dedi.
Ukrayna'daki savaş için Batılı hükümetleri suçlayan Waters, "Rusya, Batılı hükümetlere diplomatik önlemler önererek 20 yıl boyunca Ukrayna'dan kaçınmaya çalıştıktan sonra Ukrayna'yı işgal etmeye teşvik edilmemeliydi." diye konuştu.
Waters, "Rus ordusunun Ukrayna'da gerçekleştirdiği vahşet" hakkında bir soru sorulduğunda ise "Size az önce Batı propagandası olarak tanımladığım şeylere ilişkin (o raporları) gördünüz. Rus propagandası demenin tam tersi; Ruslar bizim seçimimize müdahale etti; Ruslar bunu yaptı. Hepsi yalan, yalan, yalan, yalan." açıklamasında bulundu.
Pink Floyd'un Polonya'da vereceği konser, grubun solisti Roger Waters'ın Ukrayna-Rusya Savaşı'na dair ifadeleri nedeniyle 25 Eylül'de iptal edilmişti.Rusya: Kırım ve Azak Denizi üzerinde Ukrayna'nın 40’tan fazla İHA saldırısı engellendi

(AA)
(AA)
TT

Rusya: Kırım ve Azak Denizi üzerinde Ukrayna'nın 40’tan fazla İHA saldırısı engellendi

(AA)
(AA)

Bakanlıktan saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, "Bu gece Kiev rejiminin Rusya Federasyonu topraklarına yönelik uçak tipi İHA ile terör saldırısı gerçekleştirme girişimi durduruldu." ifadesi kullanıldı.

Rus hava savunma sistemlerinin Kırım toprakları ve Azak Denizi üzerinde Ukrayna’ya ait 22 İHA’yı imha ettiği belirtilen açıklamada, 13 İHA’nın da önlendiği kaydedildi.

Yerel saatle 06.00 civarında Azak Denizi üzerinde Ukrayna’nın İHA ile saldırı girişiminin tekrar engellendiği bilgisine yer verilen bir başka açıklamada, Rus hava savunma sistemlerinin Ukrayna’nın 4 İHA’sını imha ettiği, 2’sini de engellediği bildirildi.

Kırım, 2014’te Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmişti.


Yunanistan'da ana muhalefet partisinden ayrılan milletvekilleri yeni meclis grubu kurdu

(AA)
(AA)
TT

Yunanistan'da ana muhalefet partisinden ayrılan milletvekilleri yeni meclis grubu kurdu

(AA)
(AA)

SYRIZA'dan istifa eden 11 milletvekili düzenledikleri etkinlikte kurdukları yeni meclis grubunun "Yeni Sol (NAR)" ismini alacağını bildirdi.

Aralarında SYRIZA döneminde bakanlık yapmış isimlerin de bulunduğu 11 milletvekili, amaçlarının SYRIZA'ya muhalefet etmek değil, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisine muhalefet etmek olduğunu belirtti.

Partiden 23 Kasım'da ayrılan Efi Ahçioğlu, Sia Anagnostopulu, Nasos İliopulos, Dimitris Canakopulos, Meropi Cufi, Theano Fotiu, Aleksis Hariçis, SYRIZA'nın Batı Trakya Türk milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Özgür Ferhat ile partiden kasım başında ayrılan milletvekilleri Öklid (Efklidis) Çakalatos, Peti Perka meclisteki çalışmalarını bundan sonra "Yeni Sol" çatısı altında sürdürecek.

Kasım başında, iki milletvekili SYRIZA’dan istifa ederken, aralarında iki Batı Trakya Türkünün de bulunduğu 9 milletvekili, 23 Kasım'da, partinin yeni lideri Stefanos Kaselakis ve lider kadrosunun parti ve ülkeye ilişkin sorunların siyasi özünü kavrayıp tartışmayı reddettiği gerekçesiyle ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifaktan (SYRIZA) istifa kararı almıştı.

Böylece, Haziran 2023'te düzenlenen genel seçimlerde 300 sandalyelik mecliste 47 milletvekiliyle temsil hakkı kazanan SYRIZA'nın, meclisteki sandalye sayısı 36'ya düşmüştü.


İki İspanyol istihbarat çalışanı ABD'ye gizli bilgi kaçırmakla suçlanıyor

(AA)
(AA)
TT

İki İspanyol istihbarat çalışanı ABD'ye gizli bilgi kaçırmakla suçlanıyor

(AA)
(AA)

Letonya'da bir NATO üssünü ziyaret eden Robles, burada yaptığı açıklamada, İspanyol basınında çıkan iki CNI çalışanı hakkında yasal soruşturma açıldığı iddialarının doğru olduğunu ifade etti.

Robles, iki istihbarat görevlisiyle ilgili suçlamaların CNI tarafından yapıldığını ve olayın yargıda olduğunu belirterek, ne tür bilgilerin kaçırıldığına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Adalet Bakanı Felix Bolanos da Madrid'deki bir mahkemede yürütülen soruşturmada "tüm iddiaların açıklığa kavuşması için İspanya hükümeti olarak tam işbirliğinde bulanacaklarını" söyledi.

İspanyol basını, ABD'ye gizli belge ve bilgileri kaçırmakla suçlanan söz konusu iki CNI çalışanından birinin geçici tutuklama kararıyla cezaevine gönderildiğini, diğerinin ise şartlı serbest bırakıldığını bildirdi.

El Confidencial gazetesi, olayın ABD ile krize yol açtığını, kaçırılan bilgilerin "çok gizli" statüsünde olduğunu ileri sürdü.


ABD, Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırılardan İran'ın sorumlu olduğunu savundu

Jake Sullivan (AA)
Jake Sullivan (AA)
TT

ABD, Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırılardan İran'ın sorumlu olduğunu savundu

Jake Sullivan (AA)
Jake Sullivan (AA)

Sullivan, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin yeni saldırıları önlemek amacıyla "deniz görev güçleri" oluşturulması hakkında diğer ülkelerle görüştüğünü belirten Sullivan, "Başkalarıyla istişare ederek uygun adımları atacağız ve bunu kendi seçtiğimiz bir zamanda ve yerde yapacağız" dedi.

Sullivan, Kızıldeniz'in güneyinde ABD donanmasına bağlı "USS Carney" destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt vererek, gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 insansız hava aracını (İHA) düşürmesiyle ilgili İHA'ları düşürerek ihtiyatlı olduklarını kaydetti.

Jake Sullivan, İran'ın Kızıldeniz'de ticari gemilere yönelik saldırıların "nihai sorumlusu" olduğunu savundu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Açıklamada, ABD donanmasına bağlı "USS Carney" destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılmış, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA'yı düşürdüğü ifade edilmişti.


Eski İsrail İstihbarat Başkanı Diskin'den Netanyahu'ya "görevi bırak" çağrısı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AA)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AA)
TT

Eski İsrail İstihbarat Başkanı Diskin'den Netanyahu'ya "görevi bırak" çağrısı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AA)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AA)

İsrail'de yayın yapan Kanal 12'in haberine göre, Diskin, "Netanyahu neden derhal evine dönmeli?" başlıklı bir makale kaleme aldı.

"7 Ekim'den bu yana sergilediği davranışlar, Netanyahu'nun neden hemen evine dönmesi gerektiğini çok iyi açıklıyor." değerlendirmesini yapan Diskin, İsrail Başbakanı'nın saldırıların ilk iki haftası boyunca "soğuk, yenilgiye uğramış ve kendi dünyası tarafından mahvedilmiş bir adam" imajı çizdiğini belirtti.

Eski İstihbarat Başkanı, Netanyahu'yu 7 Ekim saldırılarındaki başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmeyi reddetmekle suçladığı makalesinde, "Saldırıların ilk şokunu atlattıktan sonra bir gram suçluluk ve sorumluluk hissetmedi, kurbanların aileleriyle zerre kadar empati kurmadı." ifadesini kullandı.

Netanyahu'yu "beden dili soğuk, kibirli ve gerçeklerden kaçan" biri olarak tanımlayan Diskin, hala Hamas'ın elinde İsrailli esirlerin bulunduğu göz önüne alındığında, İsrail Başbakanı'nın koltuğunda kalmasının hiçbir anlamı olmadığını savundu.

Diskin, İsrail Başbakanı'nın ülkenin ihtiyaç duyduğu iyileştirmeler için gerekli olan tevazuya sahip olmadığını, ülke sorunlarının düzeltilebilmesi için yeni bir nefese ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Eski İsrail İstihbarat Başkanı Diskin, "Önümüzdeki seçimlerde yeni, değerli, alçakgönüllü ve her şeyden önemlisi kendini değil halkını seven bir yönetimi seçmeliyiz." diye yazdı.


Kremlin: Putin ‘önemli’ görüşmelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan ve BAE’yi ziyaret edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)
TT

Kremlin: Putin ‘önemli’ görüşmelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan ve BAE’yi ziyaret edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu hafta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret edeceğini duyurdu.

Putin’in Dış Politikadan Sorumlu Yardımcısı Yuri Ushakov dün yaptığı açıklamada, Rus liderin çalışma ziyareti sırasında ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası durumla ilgili konuları ele almak üzere iki ülkenin liderleriyle görüşmelerde bulunacağını bildirdi.

Moskova’nın başta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yapılacak görüşme olmak üzere müzakere turuna büyük önem verdiğini dile getiren Ushakov, “Faydalı görüşmeler olacak, bunların çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.


İran’da, yoğunlaşan hava kirliliği nedeniyle yüz yüze eğitime verilen ara sürüyor

(AA)
(AA)
TT

İran’da, yoğunlaşan hava kirliliği nedeniyle yüz yüze eğitime verilen ara sürüyor

(AA)
(AA)

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, devam eden hava kirliliği nedeniyle Tahran ve İsfahan eyaletlerinde eğitime yönelik üç gündür uygulanan düzenleme iki gün daha sürdürülecek.

Uygulamaya göre, okul öncesi eğitim düzeyindeki okullar tatil edilirken ilk, orta ve lise düzeyi okullar ile üniversitelerde eğitime çevrim içi devam edilecek.

Tahran’da hava kirliliğinin yüksek değerlerde seyretmesi nedeniyle Hava Kirliliği Acil Durum Komitesi, birtakım kararlar aldı.

Söz konusu kararlara göre, dizel yakıtla çalışan ağır vasıtalar gece de şehrin merkezine giremeyecek, diğer motorlu araçlar için ise çarşamba gününe kadar tek ve çift plaka uygulamasına gidilecek.

Tahran’daki tüm santral, sanayi, üretim, madencilik ve hizmet birimlerinde dizel tüketimi yasak olacak.

İsfahan eyaletinde de motorlu araçlar için tek ve çift plaka uygulamasına gidilecek.

Diğer yandan, Elborz, Erak ve Simnan eyaletleri ile Doğu Azerbaycan eyaletinin Tebriz ve Osku şehirlerinde de eğitime yönelik düzenleme yarın için aynı şekilde uygulanacak.

Söz konusu eyaletlerde, kalp, damar, solunum yolu ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile hamile olan devlet kurumu çalışanları uzaktan çalışabilecek.


ABD, Irak'ta İHA saldırısı hazırlığındaki 5 militanın öldürüldüğünü duyurdu

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)
TT

ABD, Irak'ta İHA saldırısı hazırlığındaki 5 militanın öldürüldüğünü duyurdu

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)

CENTCOM’un internet sitesinde Kerkük yakınlarında dün gerçekleşen saldırıya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, koalisyon güçlerinin, tek yönlü bir İHA saldırısı yapmaya hazırlanan 5 militana yönelik silahlı ABD insansız hava sistemiyle "meşru müdafaa amacıyla" saldırı gerçekleştirdiği belirtildi.

Saldırıda 5 militanın öldürüldüğü ve İHA’nın imha edildiği kaydedilirken, ABD ve koalisyon personelinin saldırılara karşı korunmaya devam edileceği ifade edildi.

Irak’ta İran yanlısı Şii milislerin içinde yer aldığı "Irak İslami Direniş" adlı grup ise dün yaptığı açıklamada, 5 üyesinin ABD saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu.

Grup, ABD güçleri ülkeden çıkarılana kadar Amerikan hedeflerine saldırılarının devam edeceğini belirtmişti.


Brezilya Devlet Başkanı, Putin’in G20 zirvesine katılması halinde tutuklanmasını dışlamıyor

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin (Reuters)
Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin (Reuters)
TT

Brezilya Devlet Başkanı, Putin’in G20 zirvesine katılması halinde tutuklanmasını dışlamıyor

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin (Reuters)
Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin (Reuters)

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gelecek yıl Rio de Janeiro'da yapılması planlanan G20 zirvesine katılması halinde tutuklanmayacağına dair kişisel garanti veremeyeceğini söyledi.

Lula, Berlin ziyareti sırasında, Putin'in Ukrayna'da savaş suçları işlediği suçlamasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) çıkardığı tutuklama emri nedeniyle Brezilya'da tutuklanma ihtimalinin kendisinin yetki alanında olmadığını söyledi.

Lula, Alman ve Brezilya hükümetleri arasındaki görüşmelerin oturum aralarında kendisine yöneltilen "Putin geldiğinde tutuklanacak mı?"  sorusuna karşılık, “Bunu yargı belirleyecek” dedi.

Putin, Ukrayna'ya yönelik kapsamlı saldırının başladığı Şubat 2022'den bu yana Rusya'dan pek ayrılmadı ve yakın zamanda Güney Afrika'da düzenlenen BRICS zirvesinin yanı sıra Hindistan'daki G20 zirvesini de katılmadı.


İsrail: Gazze sınırındaki birliklerin saldırıdan 2 gün önce Batı Şeria'ya nakledilmesi araştırılacak

(AA)
(AA)
TT

İsrail: Gazze sınırındaki birliklerin saldırıdan 2 gün önce Batı Şeria'ya nakledilmesi araştırılacak

(AA)
(AA)

Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’yi işgaline işaret ederek İsrail ordusunun "Gazze’de Hamas’ın ağırlık merkezlerine yönelik kara saldırılarını genişleteceğini" söyledi.

İsrail Ordu Sözcüsü, görevi Gazze Tümeni’ne takviye destek vermek olan yedek komando birliklerinin, Hamas'ın saldırısından 2 gün önce Gazze sınırından Batı Şeria’nın kuzeyine nakledilmesinin araştırılacağını ifade etti.

Birliklerin sevkiyatının "halktan gizlenmediğini" söyleyen Hagari, söz konusu birliklerin konuşlandırılmasının normal şartlarda sürdürüldüğünü ve 7 Ekim’den önce de birliklerin "her hafta sonu olduğu gibi tehditlere göre hareket ettiklerini" belirtti.

Hagari, soruşturmaya başlamak için savaşın bitmesini beklemeyeceklerini ancak doğru operasyonel zamanı beklediklerini savunarak "7 Ekim’de olanların tam hikayesi ve her şey, yapacağımız detaylı soruşturmada ele alınacak. Bunu kamuoyuna borçluyuz." dedi.

Aşırı sağcı milletvekili 6 Ekim'de Batı Şeria'ya baskın düzenlemişti

İsrail'de sabıkasında cami kundaklama girişimine karıştığı için işgal altındaki Batı Şeria'dan uzaklaştırma emri bulunan aşırı sağcı milletvekili Zvi Sukkot, Yahudi yerleşimcilerin Huvvara beldesine yaptığı ve Filistinli bir gencin öldürüldüğü 6 Ekim'in ilk saatlerindeki baskınına katılmış, beldenin ana caddesine onlarca yerleşimciyle çadır kurmuştu.

İsrail ordusu, söz konusu milletvekili ve onlarca Yahudi yerleşimciyi korumak için gece bölgede geniş birliklerle konuşlanmıştı.

İsrail ordu radyosu da sosyal medya hesabından, milletvekili Sukkot ve onlarca Yahudi yerleşimcinin Filistin beldesinin ortasında hoparlörlerle İbranice ilahiler okuduğu görüntüleri yayımlamıştı.

Daha sonra Sukkot, İsrail ordusunun talebi doğrultusunda etkinliği sonlandırdıklarını duyurmuştu.

Haaretz gazetesinin, istihbarat kaynağına dayanan Amos Harel imzalı 8 Ekim'deki haberinde, Hamas'ın sürpriz saldırısı öncesinde İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da "bir İntifada patlamasına karşı her an hazırlık içinde olduğu" belirtilmişti.