'Mucize malzeme' Güneş enerjisinde dünya rekoru kırdı

Perovskit, ultra yüksek hızlı iletişimden yenilenebilir enerji üretimine kadar birçok alanı dönüştürme potansiyeliyle övgü topluyor

Kübik yapı özelliği gösteren perovskit, oksit mineraller kategorisinde yer alıyor (Wikimedia Commons)
Kübik yapı özelliği gösteren perovskit, oksit mineraller kategorisinde yer alıyor (Wikimedia Commons)
TT

'Mucize malzeme' Güneş enerjisinde dünya rekoru kırdı

Kübik yapı özelliği gösteren perovskit, oksit mineraller kategorisinde yer alıyor (Wikimedia Commons)
Kübik yapı özelliği gösteren perovskit, oksit mineraller kategorisinde yer alıyor (Wikimedia Commons)

The Independent'ta yer alan habere göre araştırmacılar, silikon Güneş pillerindeki yüzde 30 verimlilik bariyerini ilk kez, bu pilleri "mucize malzeme" perovskitle birleştirerek geçti.
Hollanda'daki çeşitli üniversitelerden ve enstitülerden bir ekip, yaklaşık yüzde 22 enerji dönüştürme verimliliğine sahip geleneksel silikon bazlı pilleri, perovskitin geniş çapta kabul gören özellikleriyle destekleyen, çok eklemli bir Güneş piliyle bu buluşu gerçekleştirdi.
Araştırmacılar, 4 terminalli çok eklemli cihazla yüzde 30'dan fazla verimlilik elde etmenin, "enerji geçişini hızlandırmada büyük bir adım" olduğunu ve fosil yakıt bağımlılığını azaltarak enerji güvenliğini artırabileceğini belirtti.
Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Örgütü'nden (TNO) Dr. Mehrdad Najafi, "Bu tür Güneş pili, yakın kızılötesi ışığın yüzde 93'ünden fazlasının cihaza ulaşmasını sağlayan epey şeffaf bir sırt temasına sahip. Bu performans, deneysel laboratuvar çalışmalarında kılavuz olarak gelişmiş optik ve elektrik simülasyonları kullanılarak, yarı saydam perovskit Güneş pillerinin tüm katmanların optimize edilmesiyle elde edildi" dedi.
Perovskit, ultra yüksek hızlı iletişimden yenilenebilir enerji üretimine kadar bir dizi endüstriyi dönüştürme potansiyeliyle övgü topluyor.
Son Güneş pili rekorunun arkasındaki araştırmacılar, şimdi yaygın kullanıma ulaşmak için teknolojiyi ticarileştirmeyi umuyor.
Tandem PV'nin program yöneticisi Profesör Gianluca Coletti, "Artık bileşenleri biliyoruz ve yüzde 30'un üzerinde verimliliğe ulaşmak için gereken katmanları kontrol edebiliyoruz. Bu malzemeleri ve süreçleri geniş bir alana taşımak için önceki yıllarda elde edilen ölçeklenebilirlik uzmanlığı ve bilgisiyle birleştiğinde, bu yüzde 30'un ötesinde verimlilik sağlayan teknolojiyi seri üretime geçirmek için endüstriyel ortaklarımızla birlikte işe odaklanabiliriz" dedi.
Araştırmanın sonuçları Milano'daki Dünya Fotovoltaik Enerji Dönüşümü Konferansı'nda (WCPEC-8) sunuldu.Bilim insanları, 240 milyon yıllık "ejderhanın" bütün haldeki fosilini buldu

(AA)
(AA)
TT

Bilim insanları, 240 milyon yıllık "ejderhanın" bütün haldeki fosilini buldu

(AA)
(AA)

BBC'nin haberine göre, Çin'in güneyindeki antik kireç taşı yatağında gün yüzüne çıkarılan fosil, uzun boynu sebebiyle bilim insanları tarafından "ejderha" olarak anılıyor.

Geç Triyas döneminden bütün halde kalan fosilin, 240 milyon yıl önce yaşayan ve ilk kez 2003'te tanımlanan "Dinocephalosaurus orientalis" türü sürüngene ait olduğu bildirildi.

Araştırmanın uluslararası ekibinde yer alan Dr. Nick Fraser, yeni keşfe ilişkin yaptığı açıklamada, 32 ayrı omura sahip sürüngenin "uzun, esnek ve bükülebilir" boynunun olduğunu söyledi.

Fraser, boyun esnekliğinin 5 metre uzunluğundaki sürüngene su altındaki kayalarda avlanma avantajı sağladığını düşündüklerini kaydetti.

Sahip olduğu yüzgeç benzeri uzuvların, fosilin su sürüngenine ait olduğunu gösterdiğini anlatan Fraser, "Bu ejderhanın boynu, vücuduyla kuyruğunun birleşiminden daha uzun." şeklinde konuştu.

Fraser, "çok garip bir hayvan" diye tanımladığı fosilin anatomisinin ilk kez tam şekilde görülmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Araştırma, "Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh" dergisinde yayımlandı.


Çocukların internette güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar

Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak için güvenlik ayarlarının kontrol edilmesi önemli.
Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak için güvenlik ayarlarının kontrol edilmesi önemli.
TT

Çocukların internette güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar

Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak için güvenlik ayarlarının kontrol edilmesi önemli.
Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak için güvenlik ayarlarının kontrol edilmesi önemli.

Sosyal medya şirketleri çocuk güvenliği konusunda saldırılara maruz kaldıklarında bu duruma genellikle bir ya da iki yeni güvenlik ayarıyla yanıt verirler.

Çocukların elektronik güvenliğini savunanlar, büyük sorunları tedavi etmek için ‘yara bandı kullanmaya’ benzeyen bu adımları sık sık eleştiriyor. Instagram platformu tarafından paylaşılan veriler, 2022'den bu yana gençlerin yalnızca yüzde 10'unun hesaplarında ebeveyn kontrollerini etkinleştirdiğini ve ebeveynlerin yüzde 10'undan daha azının bununla ilgilendiğini ortaya koydu. Babaların aksine annelerin güvenlik ayarlarına daha fazla önem verdiği de belirtildi.

Çocukların internetteki güvenliği

Uzmanlar, sosyal medya şirketlerinin uygulamalarını çocukların güvenliğini koruyacak şekilde tasarlamalarını gerektiren bir mevzuatın olmamasının, çocukların korunması sorumluluğunu tamamen ebeveynlere yüklediği görüşünde. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre uygulamalarda bulunan güvenlik ayarlarının, siber taciz davranışı veya zararlı içeriği teşvik eden algoritmalar gibi sistemik sorunları çözmeyeceği doğru ancak bu ayarlar kontrol edilmeye muhtaç.

Washington'dan Tatum Hunter, TikTok platformundaki tek bir düğmenin yabancıların çocuklarınızın videolarını istismar etmesini engellediğini belirtiyor. Instagram'da gençler takip etmedikleri kişilerden gelen tüm hashtag'leri, bahsedenleri ve doğrudan mesajları engelleyebiliyor.

Bu ayarlar, belirli bir uygulamanın çocuklarınız hakkında topladığı verilerin türünü etkilemiyor ancak çevrimiçi etkinliklerinin yabancılara ve iletişim kurabilecekleri kişilere ne ölçüde görünür olduğunu etkiliyor.

Elbette, hesap oluşturmalarına izin vermek için ergenlik çağına gelmelerini beklemek, onları zararlı sosyal medya dinamiklerinden korumanın en iyi yollarından biridir.

Uygulama ayarlarını gözden geçirdiğinizde, konuşmanın iki taraf arasında olduğundan emin olun. Çocuklarınıza belirli uygulamalarda nelerden hoşlandıklarını ve çevrimiçi ortamda nelerle karşılaştıklarını sorun; ceza korkusu olmadan size her şeyi anlatmalarına izin verin. Sosyal medya müdahalesi, gençlerin katılımına izin verildiğinde en iyi sonucu verir; kısacası, yargıç değil koç olmaya çalışın.

Güvenli ayarlar

İşte gözden geçirilmesi gereken bazı ayarlar:

- Hesabınızı özel moda dönüştürün. Gençleriniz herkese açık bir hesaptan fotoğraf, video ve metin paylaştığında, bunları üniversite kurumları, eğitim için internette veri arayan yapay zeka şirketleri gibi birçok kurum ve kişi görebilir.

Buna karşılık, özel hesaplar içerikleri çocuklarınızın arkadaş veya takipçi olarak kabul ettiği kişilere gösterir. Bu da çocuklara içeriklerini kimlerin görebileceği konusunda daha fazla kontrol sağlar ve paylaşım yaparken hissettikleri baskıyı azaltır.

Gençlerle paylaşımlarının geride bıraktığı ‘dijital ayak izi’ hakkında konuşun. Daha sonra utanç duyma olasılığını azaltmak için paylaşımlarını değerlendirmelerini sağlayın.

Yüz yüze tanışmadıkları birinden arkadaşlık isteği alırlarsa, gönderilerini o kişiyle paylaşmanın güvenli olup olmadığını nasıl bilebilirler? Özel hesaplar bazı istenmeyen gözleri uzaklaştırmaya yardımcı olur, ancak gönderilerin ekran görüntülerinin halen var olduğunu unutmamalıyız.

Çoğu durumda, çocuklarınız oturum açarken gerçek yaşlarını belirtirlerse, gizlilik ayarları ve diğer hesap kontrolleri gıyaben etkinleştirilecektir. Ancak bunu kesin olarak kabul etmeyin; çünkü birçok genç kullanıcı, uygulamanın uygulayabileceği kontrollerden kaçınmak için yaşları hakkında yalan söylemektedir. Bu nedenle, çocuklarınızın hesaplarındaki doğum tarihlerini gözden geçirmek için birkaç dakikanızı ayırmalısınız.

- Yabancılarla iletişimi kontrol edin. TikTok, Instagram, Snapchat, Twitch ve Discord gibi çoğu sosyal medya uygulaması, kimlerin doğrudan mesaj gönderebileceğini belirleyen kontroller içerir. Bu nedenle, doğrudan mesajları ‘yalnızca arkadaşlarla’ sınırlamak gençleri tacizden, takipçilerden ve zorbalardan koruyacaktır.

Gençlerle aldıkları mesajlar hakkında konuşun. Öncelikle onlara arkadaşlarının aldığı doğrudan mesajları sorun ve yabancıların gelen kutularına girmesi durumunda nelerin yanlış gidebileceğini birlikte gözden geçirin. University College London tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırma, genç kızların yüzde 75'inin doğrudan mesajlar yoluyla uygunsuz görüntüler aldığını ortaya koydu.

Çoğu sosyal medya uygulaması bu notları ‘mesaj’ olarak adlandırır. Twitch'te ‘Yabancıları Engelle’ seçeneğine tıklamanız gerekir. ‘Discord’da ‘Güvenli Direkt Mesajlar’ özelliğini açabilirsiniz. Böylece uygulama uygunsuz görüntüleri tespit etmek için direkt mesajları tarayacaktır.

Karışık sahte videolar

- Video pornografisini devre dışı bırakın. Kısa klip platformlarında; TikTok, Instagram ve YouTube gibi, ‘remix’ özelliği, kullanıcıların kendi içeriklerinde diğer kişilerin videolarından alıntılar yapmasına olanak tanır. Örneğin, bir içerik oluşturucu popüler bir TikTok klibinin birkaç saniyesini inceleyebilir ve kendi videosuna ekleyebilir.

Remiks, izleyicinin videoyu tartışmasına bağlıdır. Daha iyi mi yoksa daha kötü mü? Çünkü gençleriniz tarafından yayınlanan TikTok videosunun birkaç düzine arkadaş veya uygulamanın pek de hoş olmayan birkaç milyon kullanıcısı tarafından görüleceği anlamına gelebilir.

Gençlerden size birkaç remiksli video örneği göstermelerini isteyin, karışımın ne sıklıkla olumlu, olumsuz veya nötr olduğunu birlikte değerlendirin ve ardından çocuklarınızın bu tür bir maruz kalmaya açık olup olmadıklarına birlikte karar verin.

TikTok'ta bu ayarı değiştirmek için ‘Ayarlar ve Gizlilik’, ardından ‘Gizlilik’ ve daha sonra ‘Remix’ bölümüne gidin. Instagram'da, çocuklarınızın içeriğinin yayılmasını kontrol etmek için ‘Paylaş ve Yeniden Karıştır’ seçeneğine tıklayın. YouTube söz konusu olduğunda, platform kısa video yapımcılarının ‘YouTube Studio İçerik Yöneticisi’ özelliğine erişimleri olmadığı sürece her türlü karıştırmayı devre dışı bırakmalarına izin vermez. Ancak çocuklarınızın video yükleme işlemi sırasında kişisel kısa videolarla remiks yapılmasını engelleyebilir.


Twitter'ın rakibinden kullanıcılarını "özgürleştirecek" yeni özellik

(Reuters)
(Reuters)
TT

Twitter'ın rakibinden kullanıcılarını "özgürleştirecek" yeni özellik

(Reuters)
(Reuters)

Jack Dorsey'in X'e rakip platformu Bluesky perşembe günü yaptığı açıklamada, kullanıcılarının verilerini barındırmak için kendi sunucularını kurmalarına izin vermeye başlayacağını duyurdu. Bu hamlenin, kullanıcılara içerikleri üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlayacağı umuluyor.

Normalde X (eski adıyla Twitter) gibi sosyal medya platformlarındaki kullanıcı verileri, kişinin hizmetlerini kullandığı şirket tarafından depolanır ve bu platformdan ayrılması, kişinin bağlantılarını ve içeriğini kaybetmesi anlamına gelebilir.

Dorsey de dahil birçok kişinin savunduğu bu alternatif model, platformların internetin işleyişine benzer şekilde yani merkeziyetsiz olarak çalıştırılmasını sağlıyor.

Örneğin, internette herkes kendi web sitesini kurabilir ve bunun için birçok şirket arasından seçim yapabilir; daha sonra fikirlerini değiştirdiklerinde farklı bir yer sağlayıcısına taşınabilir.

Bluesky bir blog yazısında "Sosyal medyanın da aynı şekilde çalışması gerektiğini düşünüyoruz" diye belirtti.

Sosyal ağ, "Bluesky'a kaydolduğunuzda, varsayılan olarak verilerinizi Bluesky'ın depolamasını öneriyoruz. Ancak isterseniz başka bir şirketin sunucusunda hatta kendi sunucunuzda depolanmasını tercih edebilirsiniz" açıklamasında bulundu.

Bluesky ayrıca kullanıcıların "mevcut gönderileri, beğenileri veya takip ettiklerinin hiçbirini kaybetmeden" verilerini istedikleri zaman başka bir sağlayıcıya taşıyabileceğini de sözlerine ekledi.

Kullanıcıların, verilerini kendi sunucularında barındırmasıyla sosyal medya hesapları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabileceklerini belirten şirket, ağın sorunsuz çalışmasını sağlamak için "koruma önlemleri" bulunduğunu da belirtti.

Bluesky halihazırda kullanıcıların sadece ana hesaplarını kendi sunucularında barındırmasına izin veriyor.

Şirket, bir sonraki aşamada kendi sunucularını barındıranların her birinin 10 hesapla sınırlandırılacağını ve daha sonra bunların arasında "güven ve itibar sağlandıkça" bu kullanım limitinin başlangıç seviyesinin artırılacağını söyledi.

Şirket ayrıca platformdaki bu özelliğin kötüye kullanımına karşı mücadele etmek için bağımsız moderasyon hizmetlerine yeni araçlar sunmayı planlıyor.

Bluesky'nin bu hamlesi, önceki haftalarda herkesin bir hesap oluşturmasına ve hizmete katılmasına izin vermeye başlamasıyla geldi. Daha önce platforma katılmak isteyen herkes bir davetiyeye ihtiyaç duyuyordu. 

Platformun kurucusu Dorsey başından beri Bluesky'nin tek bir şirket tarafından kontrol edilmeyen yeni bir tür "açık ve merkeziyetsiz" sosyal medya biçimi olmasını öngördüğünü söylüyor. 

Bluesky, kullanıcılarının arkadaş, takipçi ve veri koleksiyonlarını diğer sosyal ağlara taşımalarına izin vererek daha özgür olmalarını sağlamayı planlıyor.

Sosyal ağların birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışabilmesini sağlamaya yönelik teknik terime "federasyon" deniyor.

Önceki haftalarda internet sitesinde yer alan bir karikatür sayfasında Bluesky, "oluşturmanız gereken tek sosyal hesap" olmayı hedeflediğini söylemişti

Independent Türkçe


Çin istihbaratından "giyilebilir cihazların casusluk amaçlı kullanılabileceği" uyarısı

(AA)
(AA)
TT

Çin istihbaratından "giyilebilir cihazların casusluk amaçlı kullanılabileceği" uyarısı

(AA)
(AA)

Bakanlığın WeChat hesabından yapılan paylaşımda, kablosuz ağlar ve Bluetooth aracılığıyla cep telefonlarına bağlanan akıllı giyilebilir cihazların, internet üzerinden özel "Truva atı" programlarıyla ele geçirebileceği, fotoğraf, ses ve video kaydı özelliklerinin kullanıcının bilgisi dışında uzaktan kontrol edilebileceği belirtildi.

Paylaşımda bu cihazları taşıyan kişilerin gizlilik gerektiren mekanlara girdiklerinde siber casusların cihazları kullanarak sır niteliğinde bilgi ve kayıtlara ulaşabileceği ifade edildi.

Ağ kameraları ve diğer elektronik takip teknolojilerinin günlük hayatta ve üretim süreçlerinde yaygın kullanıldığına işaret edilen paylaşımda, bunların hassas noktalara yerleştirildiğinde anlık verilerin casusların eline geçmesine yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Paylaşımda, bazı yabancı istihbarat kuruluşlarının, "elektronik izleme ekipmanları satıcısı" kisvesinde Çinli balıkçılara avlanma alanlarını ağ ortamında izleyebilmeleri için özel kamera ekipmanları sağladığının tespit edildiği bildirildi.

Bilimsel ve teknolojik amaçlarla deniz alanları, hava sahası ve belirli kara bölgelerinin izlenmesini sağlayan teknolojilerin yabancı istihbarat kuruluşlarınca kontrol edilmesinin ekonomik faaliyetlere ve ülke güvenliğine zarar verebileceği kaydedilen açıklamada, güvenlik açıklarına karşı dikkatli olunması tavsiyesinde bulunuldu.


Apple tavsiye ediyor: Islak telefonunuzu bir kase pirinç içinde kurutmayın

Apple, suya maruz kalmış veya ıslanmış bir telefonu bir kase pirincin içinde kurutmamanızı tavsiye ediyor (EPA)
Apple, suya maruz kalmış veya ıslanmış bir telefonu bir kase pirincin içinde kurutmamanızı tavsiye ediyor (EPA)
TT

Apple tavsiye ediyor: Islak telefonunuzu bir kase pirinç içinde kurutmayın

Apple, suya maruz kalmış veya ıslanmış bir telefonu bir kase pirincin içinde kurutmamanızı tavsiye ediyor (EPA)
Apple, suya maruz kalmış veya ıslanmış bir telefonu bir kase pirincin içinde kurutmamanızı tavsiye ediyor (EPA)

Apple, telefonunuz ıslanırsa veya suya düşerse, bir kase pirinç içinde kurutmamanızı tavsiye ediyor.

Bu yöntem yaygın olmasına rağmen, uzmanlar buna karşı uyarıyor ve testler de bu uygulamanın başarılı olmadığını gösteriyor.

Şarku’l Avsat’ın BBC’ten aktardığı habere göre Apple, kullanıcılarına bu yöntemin tahıl parçalarının cihaza girmesine ve hasara yol açmasına neden olabileceğini söyleyen talimatlar yayınladı.

Akıllı telefon cihazlarının gelişmesine ve giderek karmaşıklaşmasına rağmen, insanların suya düşen bir telefonu onarmak için izledikleri yöntem hala "gelişmiş değil".

Apple, telefonun pirinç dolu kaba yerleştirilmemesini tavsiye ettiği gibi, harici bir ısı kaynağı veya ısıtıcı veya saç kurutma makinesi gibi basınçlı hava yayan cihazların kullanılmaması konusunda da uyarıda bulundu.

Telefonun içine kulak çubuğu veya kağıt havlu gibi harici bir nesne sokulması önerilmeyen yöntemler arasında.

Bunun yerine, kullanıcılara telefonu şarj cihazına bağlamayı denemeden önce iyi hava akışı olan kuru bir yerde bırakmalarını tavsiye ediyor.

MacWorld web sitesi, akıllı telefonların tasarımında yaşanan değişimin gelecekte tüm bu ipuçlarını gereksiz kılacağına dikkat çekiyor. Çünkü modern telefon cihazları su ile ıslanmaya dayanabiliyor.

iPhone 12'den itibaren iPhone telefonlar, yarım saat boyunca 6 metre derinliğe kadar suda kalmaya dayanabiliyor.


Gökbilimciler, şimdiye kadar kaydedilen en güçlü kara delik patlamalarından birini tespit etti

(AA)
(AA)
TT

Gökbilimciler, şimdiye kadar kaydedilen en güçlü kara delik patlamalarından birini tespit etti

(AA)
(AA)

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan yazılı açıklamaya göre, gökbilimciler, gözlemlerinde Chandra X-ışını Gözlemevi ve Düşük Frekans Dizisi (LOFAR) dahil çeşitli teleskoplar kullandı.

Gökbilimciler, milyarlarca yıl önce Dünya'ya 3,8 milyar ışık yılı mesafedeki yüzlerce galaksiyi içeren devasa bir galaksi kümesi olan SDSS J1531'de şimdiye kadar kaydedilen en büyük kara delik patlamalarından birini gözlemledi.

Patlamanın galaksi kümesindeki galaksilerden birinin merkezindeki süper kütleli kara delikten kaynaklandığını değerlendiren gökbilimciler, patlama sonucu devasa bir boşluğun oluştuğunu tespit etti.

Çalışmayı yöneten Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden Osase Omoruyi, "Bu büyük patlamaya ilişkin kanıtlarımızın güçlü olduğunu düşünüyoruz, ancak Chandra ve LOFAR ile yapılacak daha fazla gözlem durumu kesinleştirecektir." ifadesini kullandı.

Omoruyi, halihazırda tespit ettikleri boşluğun kökenine ilişkin daha fazla bilgi edinmeyi ve kara deliğin diğer tarafında da oluştuğu tahmin edilen boşluğu bulmayı umduklarını kaydetti.

Araştırma bulguları, "The Astrophysical Journal" dergisinde yayınlandı.


Beyin pili, depresyon tedavisinde umut ışığı oldu

Bazı bilim insanları, DBS'yle depresyon tedavisi için henüz yeterli aşamaya gelinmediğini belirtti (AP)
Bazı bilim insanları, DBS'yle depresyon tedavisi için henüz yeterli aşamaya gelinmediğini belirtti (AP)
TT

Beyin pili, depresyon tedavisinde umut ışığı oldu

Bazı bilim insanları, DBS'yle depresyon tedavisi için henüz yeterli aşamaya gelinmediğini belirtti (AP)
Bazı bilim insanları, DBS'yle depresyon tedavisi için henüz yeterli aşamaya gelinmediğini belirtti (AP)

Amerikalı bilim insanları, beyin pilini depresyon tedavisinde kullanmayı hedefliyor.

Araştırmacılar, derin beyin stimülasyonu (DBS) olarak bilinen tedavi yönetimini, ağır depresyon vakalarında da uygulamak istiyor. DBS, beynin belirli bölgelerine elektrik göndermek için kafatasının içine yerleştirilen elektrodlardan oluşan bir implant çeşidi. 

DBS, halihazırda Parkinson ve epilepsinin tedavisinde kullanılıyor. ABD merkezli haber ajansı AP'nin aktardığına göre Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yöntemin, Tedaviye Dirençli Depresyon (TDD) hastalarında da kullanılabilmesi için inceleme ve onay sürecini hızlandırdı. 

New York'taki Mount Sinai Center for Neuromodulation adlı araştırma merkezi, DBS tedavisinin TDD üzerindeki etkilerini gözlemlemek için çalışmalar yürütüyor. 

Uzun yıllar boyunca TDD'den muzadrip Emily Hollenbeck, tedavi için bu programa katılıp DBS'yi deneyen kişilerden biri. 

Birçok ilacın yanı sıra elektroşok tedavisini de denediğini ve hiçbir şekilde kalıcı iyileşme kaydedilemediğini belirten Hollenbeck, bir doktorun tavsiyesiyle DBS'yi denemeye karar verdiğini söyledi.

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Brian Kopell, elektrodları beynin iki yarımküresi arasındaki bilgi iletişimini sağlayan sinir ağlarından oluşan korpus kallozumun hemen üstünde yer alan singulat korteks bölümüne yerleştirdi. Beynin bu bölümü, duyguların düzenlenmesinden sorumlu.

Kopell, normalde elektriksel aktivitenin beynin tüm alanlarına herhangi bir engelle karşılaşmadan dağıldığını belirtirken, depresyonda bu akımın beynin "duygusal devresinde" sıkışıp kaldığına dikkat çekti. Cerrah, DBS'nin bu sıkışıklı giderdiğini ve beynin elektriksel aktivitesini normal haline döndürdüğünü bildirdi. 

Hollenbeck, ameliyatın ardından kısa sürede olumlu etkileri görmeye başladığını belirterek, "Ameliyattan sonraki ilk gün, o olumsuz ruh halinin, ağırlığın ortadan kalktığını hissetmeye başladım" dedi. 

Ayrıca kendisini en mutlu eden gelişmenin tekrar müzik dinlemekten zevk alması olduğunu söyledi. 

Hollenbeck'in psikiyatristi Dr. Martijn Figee ise "Bana Vietnam yemeğinin tadını yıllar sonra gerçekten ilk kez alabildiğini söyledi. New York'a taşındığından beri tamamen boş olan evini dekore etmeye de başladı" dedi.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr. Katherine Scangos, DBS'le TDD tedavisi üzerine çalışmaların 20 yıldır yapıldığına dikkat çekerek "Alanda hızlı ilerlemeler kaydediliyor. Kısa süre içinde FDA onayının da geleceğini düşünüyorum" dedi.

Independent Türkçe


ChatGPT çöktü ve kullanıcılara endişe verici mesajlar göndermeye başladı

ChatGPT logosu (AFP)
ChatGPT logosu (AFP)
TT

ChatGPT çöktü ve kullanıcılara endişe verici mesajlar göndermeye başladı

ChatGPT logosu (AFP)
ChatGPT logosu (AFP)

OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT’nin yakın zamanda bir arıza yaşadığı ve kullanıcıların saçma ve mantıksız yanıtlar aldığı görüldü.

Şarku’l Avsat’ın The Independent gazetesinden aktardığı habere göre, yapay zeka sohbet robotu, son saatlerde sorulara uzun ve anlamsız mesajlarla yanıt verdi.

Sorulmadan İspanyolca mesajlar yazdı ve aynı zamanda odada onlarla birlikte olduğunu öne sürerek kullanıcıları endişelendirdi.

Sorunun neden oluştuğuna dair net bir gösterge yok. Ancak uygulamanın yaratıcıları, sorunun farkında olduklarını ve durumu izlediklerini söyledi.

Reddit’te paylaşılan bir örneğe göre, bir kullanıcı plakta dinlenebilecek caz albümlerinden bahsetti.

ChatGPT’den çok geçmeden yüksek sesle ‘İyi dinlemeler!’ ifadesi geldi. Ayrıca kullanıcıya agresif davranarak, mantıksız yanıtlar vermeye başladı.

Diğer bir kullanıcı ise ‘Bilgisayar nedir?’ gibi basit soruya, paragraflar dolusu tuhaf yanıtlar verildiğini bildirdi.

Başka bir örnekte ChatGPT, güneşte kurutulmuş domateslerin nasıl yapılacağı sorulduğunda anlamsız sözlerle yanıt verdi.

Bir grup başka kullanıcı ise sistemin konuştuğu diller üzerindeki hakimiyetini kaybettiğini fark etti. 

Bazıları bunun İspanyolca kelimeleri İngilizce ile karıştırdığını, Latince kullandığını veya başka bir dilden geliyormuş gibi görünen ama aslında hiçbir anlam ifade etmeyen kelimeler uydurduğunu gördü.

Hatta bazı kullanıcılar, yanıtların endişe verici göründüğünü bile söyledi. 

Kodlama sorunuyla ilgili yardım istenen ChatGPT, “Sırayı sanki odada yapay zeka varmış gibi tutalım” ifadesini içeren uzun, başıboş ve büyük ölçüde saçma bir yanıt verdi.

Bu yanıtı alan kullanıcı Reddit’de “Bunu gece 02.00’da okumak korkutucu” diye yazdı.

OpenAI araçlarını kullanan geliştiricilere yönelik forumda ‘IYAnepo’ adlı bir kullanıcı, ChatGPT’nin tuhaf davranışına dikkat çekti.

FOTO: OpenAI şirket logosu (AP)
OpenAI şirket logosu (AP)

Söz konusu kullanıcı, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Tamamen var olmayan kelimeler üretiyor, kelimeleri atlıyor ve diğer anormalliklerin yanı sıra benim için anlaşılmaz olan küçük anahtar kelime dizileri üretiyor. Bu tür talimatlar verdiğimi düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil. GPT’min hayaletli olduğunu hissediyorum.”

OpenAI, dün yaptığı açıklamada, ‘kullanıcı deneyimi optimizasyon sürecinin’, programın dili işleme biçiminde bir hataya yol açtığını bildirdi.

Şirket, dilsel modellerin sözcükleri rastgele örnekleyerek yanıtlar ürettiğini ve kısmen olasılıklara dayandığını açıkladı.

Bir süre sonra yapılan bir diğer açıklamada, sorunun çözüldüğü duyuruldu.

Bu olay bize, yapay zekanın, üretken olsa bile, kullanıcılarla yapılan görüşmelerde verebileceği izlenimin aksine, ‘söylediğini’ anlamadığını hatırlatıyor.

Görünüşe göre geliştirici OpenAI’nin katkısı olmadan ChatGPT’nin soruları yanıtlama biçimini değiştirmesi ilk kez olmadı.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kullanıcılar, sistemin tembelleştiğinden, küstahlaştığından ve soruları yanıtlamayı reddettiğinden şikayetçiydi.

OpenAI, 2022 sonlarında ChatGPT programını başlatarak yapay zeka alanında devrim yarattı.

Programın kısa sürede elde ettiği başarı, günlük dilde basit bir isteğe dayalı olarak, genellikle şaşırtıcı kalitede metin, ses, görüntü ve videolar oluşturabilen bu son teknolojiye büyük ilgi uyandırdı.


Yapay zeka araçları, e-postaları kolaylaştırıyor

Küresel iletişimin en önemli kanalı olan mail hizmetinin daha verimli hale gelmesi için çalışmalar sürüyor.
Küresel iletişimin en önemli kanalı olan mail hizmetinin daha verimli hale gelmesi için çalışmalar sürüyor.
TT

Yapay zeka araçları, e-postaları kolaylaştırıyor

Küresel iletişimin en önemli kanalı olan mail hizmetinin daha verimli hale gelmesi için çalışmalar sürüyor.
Küresel iletişimin en önemli kanalı olan mail hizmetinin daha verimli hale gelmesi için çalışmalar sürüyor.

E-posta tüm dünyada önemli bir iletişim kanalı olmaya devam ediyor. Ancak mükemmel bir mail yazmak bazen bir yük gibi görünebilir.

Yapay zekanın altın çağı

Neyse ki yapay zekanın altın çağına girmiş bulunuyoruz... Profesyonel e-postalar yazmaktan gelen kutularımızı düzenlemeye kadar bu teknoloji, e-postalarımızla etkileşim kurma şeklimizde devrim yaratıyor. Daha doğrusu, e-postalarımızla etkileşim kurmak için harcadığımız zamanı azaltmaya yardımcı oluyor.

Mesaj düzenleme seçenekleri

İşte gelen kutunuzu düzenlemenize, sorulara yanıt vermenize ve size ulaşan kişilerin memnuniyetini sağlamanıza yardımcı olacak bazı seçenekler:

-SaneBox: İster e-posta bombardımanına tutuluyor ister mesajlarınızı düzenlemek için daha verimli bir yol arıyor olun, SaneBox size hizmet etmek için denemeye değer bir seçenek. Bu uygulama, tercihlerinize göre e-postalarınızı otomatik olarak düzenleyerek, önemli mesajlara öncelik vererek ve önemsiz mesajları uygun dosyalara taşıyarak gelen kutunuzu düzene sokmak ve üretkenliğinizi artırmak için yapay zeka kullanıyor. Uygulama ayrıca ‘Rahatsız Etmeyin’ gibi e-postaların neden olduğu dikkat dağınıklığını azaltacak özelliklere de sahip.

Akıllı, profesyonel yanıtlar

-InboxGPT: Müşteri destek mesajlarınızın kalitesini artırmak mı istiyorsunuz? Profesyonel, kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici e-posta yanıtları oluşturmak için tasarlanmış yapay zeka destekli bir araç olan InboxGPT'yi öneriyoruz. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre bu araç, destek mesajlarını tek bir gelen kutusunda birleştirmek için Gmail ile iş birliği içinde çalışıyor ve gönderdiğiniz her mai ile daha akıllı hale geliyor. Bu da gelecekteki yanıtların yükseltilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, mesajların tonunu uygun şekilde ayarlamak için aracı internet sitenizin içeriği üzerinde geliştirebiliyorsunuz.

Basın bültenleri

-Rasa.io: Bu araç haber bültenleri gönderen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Yakın zamana kadar binlerce aboneye kişiselleştirilmiş e-posta gönderme fikri çılgınca görünüyordu. Ama bugün, ‘Rasa.io’ ile ortak bir alışkanlık haline geliyor. Kullanıcıları daha fazla etkileşime teşvik etmek için bu hizmet, herkese birleşik bir mesaj göndermek yerine, her kullanıcının tercihlerine ve davranışlarına göre kişiselleştirilmiş e-postalar gönderiyor. Bu amaçla; aracın yararlanacağı bir dizi konu ve kaynak belirlemeli ve ardından her bir okuyucuya ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş haber bültenleri girmek gerekiyor.

Fast Company dergisi - "Tribune Media" hizmetleri


Ördek gagalı dinozor 100 milyon yıl önce "Avrasya'dan Afrika'ya yüzdü"

Fas'ta ördek gagalı bir dinozorun fosilleşmiş kalıntıları keşfedildi (Bath Üniversitesi)
Fas'ta ördek gagalı bir dinozorun fosilleşmiş kalıntıları keşfedildi (Bath Üniversitesi)
TT

Ördek gagalı dinozor 100 milyon yıl önce "Avrasya'dan Afrika'ya yüzdü"

Fas'ta ördek gagalı bir dinozorun fosilleşmiş kalıntıları keşfedildi (Bath Üniversitesi)
Fas'ta ördek gagalı bir dinozorun fosilleşmiş kalıntıları keşfedildi (Bath Üniversitesi)

Bilim insanlarının "afallatan" bir keşfine göre karada yaşayan bir dinozor Avrasya'dan Afrika'ya yüzlerce kilometre yüzmüş olabilir.

Araştırmacılar Fas'ta yaklaşık 250 kg ağırlığında ve üç ila 4 metre boyunda ördek gagalı bir dinozorun fosilleşmiş kalıntılarını buldu.

Hadrozor diye de bilinen bu canlı, 66 milyon ila 100 milyon yıl önce Kuzey Amerika'da ortaya çıktı ve kıtalar birbirine bağlıyken Avrupa ve Asya'ya göç etti.

Ancak süperkıta Pangea'nın parçalanmasının ardından Afrika "günümüz Avustralya'sı gibi okyanusta tek başına yüzen bir ada kıta" olarak kaldığı için bu türün bu bölgeye ulaşamaması gerekiyordu.

Çalışmaya göre bu durum, "kara bağlantıları koptuktan çok sonra evrimleşen ördek gagalı dinozorların bir şekilde Afrika'ya ulaşmayı başardığını" ve belki de yüzerek bunu yaptığını gösteriyor.

Ördek gagalı dinozor fosilleri Fas'ta bulundu (Bath Üniversitesi)
Ördek gagalı dinozor fosilleri Fas'ta bulundu (Bath Üniversitesi)

Bath Üniversitesi'nden ve raporun yazarlarından Dr. Nicholas Longrich, The Times'a şöyle dedi:

Yeni ördek gagalının anatomisi Avrupa'daki türlere çok benziyor, bu da ördek gagalıların birkaç yüz kilometre boyunca açık denizde yüzerek ya da süzülerek Kuzey Afrika'ya yerleştiğini gösteriyor. Dinozorların suları aşarak Afrika'ya ulaşması son derece olasılık dışı fakat olasılık dışıyla imkansız aynı şey değil. Ve yeterli zaman verildiğinde olasılık dışı şeyler olası hale gelir.

Dr. Longrich ördek gagalı dinozorun, kariyerinin en şaşırtıcı keşfi olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bana Afrika'da ne tür dinozorlar bulabileceğimizi sorsaydınız, bırakın üç türü, ördek gagalı dinozor aklıma gelecek son şey olurdu.

Bu keşif, Tyrannosaurus rex'in uzak kuzeninin yıllarca bir müzede sergilendikten sonra göz önünde saklandığının keşfedilmesinin ardından yapıldı.

Tyrannosaurus mcraeensis diye bilinen canlı, bilim insanları fosilleri yeniden inceleyene kadar New Mexico'nun Albuquerque kentindeki bir müzede yanlışlıkla T-rex diye sergileniyordu.

Bu dinozorun Güney Amerika'dan geldiği ve yaklaşık 67 milyon yıl önce bugünkü Montana, Wyoming ve Kanada'ya göç ettiği düşünülüyor.

Bath Üniversitesi'nin araştırmacılarına göre Tyrannosaurus burada, yaklaşık 12 metre veya çift katlı bir otobüse eşdeğer olan korkunç boyutuna ulaştı.

Independent Türkçe