Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad Kitap Fuarı’nda roman oturumları ilgi odağı oldu

Riyad Kitap Fuarı’nda roman oturumları ilgi odağı oldu

Cuma, 7 Ekim, 2022 - 14:00
Riyad Kitap Fuarı'ndaki standın raflarını düzenleyen görevli (Yezid Al-Samrani)

Riyad Uluslararası Kitap Fuarı günleri sona eriyor olmasına rağmen koridorları halen katılımcılarla dolu. Eğitim atölyeleri, diyalog ve sanatsal platformlar, entelektüel hareketlilik ve Arap yaratıcılığını etkileyen çeşitli konuları ele alan Riyad Kitap Fuarı kültürel bölümlerin gelişmesine tanıklık eden etkinliklerle dolu.

Edebiyat Otoritesi tarafından yazarlara yönelik kültür etkinliği kapsamında seferber edilen kültür programının etkinliklerine edebiyat ve düşünce türlerine ilgi duyanlara tanık olurken, sanat akşamları, müzik ve lirik oturumlar yoğun ilgi gördü. Üç gece boyunca devam eden serginin ana sahnesinde, bu yılki serginin onur konuğu Tunus'un lirik mirasından yükselen Suudi sanatçı Erva'nın dualar ederek parladığı lirik bir gece yaşandı. Arap şan şiirinin yanı sıra bale gösterileri, Endülüs muvaşşahatları (Arap edebiyatında bir şiir türü) ve tiyatro gösterileri ile tiyatroları ve platformları süsleyen kitap fuarının en öne çıkanları arasında dönemin başyapıtlarından merhum yazar Gazi Al-Kusaybi’nin Huma oyunu yer alıyor.

Öte yandan, Riyad'daki halka açık kafeler, serginin edebiyat, düşünce, anlatım ve şiir sanatlarında parlak isimlerin bulunmasına yatırım yaptı ve onları Edebiyat Ortağı aracılığıyla Kitap Fuarı gecelerine katılmaya çekti. Suudi Arabistan'da kamusal alanları mevsimlerle zenginleştirmek için başlattığı bir girişim olan sergi aynı zamanda Arap dünyasında ilk kez Nobel ödüllü yazar Svetlana Alexievich'in yazılarından ilham alan bir izleyici kitlesinin önüne çıkışına da tanık oldu.

Bir stand sahibi ziyaretçilerini bekliyor (Fotoğraf: Yezid Al-Samrani)

Kültürel konuların tartışılmasına kapı açan oturumlara, roman konuları, romanda mekânın egemenlik arayışı, polisiye roman yazan kadınların çalışmaları ve Arap edebiyatının evrenselliği konuları hakimdi.

Diğer kültürel bölümlerin yanı sıra, diyalog seminerlerinde yeni nesil medya, çeviri, sinema ve kültür soruları ele alınırken, gazeteciliğin geleceği ve gazetecilik içindeki kültürel boyut konularında açık tartışmalar ve tiyatrolar gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı'nın girişimleri de ortaya çıkma ve topluma ulaşma fırsatı buldu. Bunlardijital yayıncılık ve literatürün yayılması ile kültürlerarası diyalog, hoşgörü ve aydınlanmayı teşvik etmekle ilgili Suudi ve Arap kurumlarının girişimleri.

Riyad Kitap Fuarı’nın yeni oturumunun onur konuğu olan Tunus standı, Tunus’a has sıcak bir ortama sahipti. Kitap fuarının Arap tarihindeki geliştirici rolünü, Tunus sinemasının yüzüncü yılını ve lirik mirasını onurlandırdığı Tunus kültürel deneyiminin özellikleri üzerinde duruyor ve bunların çoğu kültürel ve sosyal özellikleri hala Suudi edebiyatını keşfetmeye teşvik ediyor.

Sergide iki farklı kuşaktan iki ziyaretçi (Fotoğraf: Yezid Al-Samrani)

Şarku’ul Avsat’a konuşan sergiyi ziyaret edenlerden Halid el-Harbi, bu yeni oturumun özelliğinin sitenin genişlemesi ve koridorları arasında rahatlıkla dolaşılabildiği ve fiyatların bir standdan diğerine farklılık gösterdiğini söyledi. Fiyatlar farklılık göstermekle birlikte çoğunun fiyatları ise abartından kurtulamamış. Yazar Raid el-Iyd, Kitap Fuarı’nın okuyucunun kitap dünyalarının ana itici gücü olduğunu hatırlatmak için bir fırsat olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya