Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov: WhatsApp sizi gözetliyor

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov: WhatsApp sizi gözetliyor

Cuma, 7 Ekim, 2022 - 17:15
Anlık mesajlaşma servisi Telegram’ın kurucusu Pavel Durov (Reuters)

Telegram kurucusu Pavel Durov, WhatsApp'ın 13 yıldır bir izleme aracı rolü oynadığını ve insanların bu mesajlaşma uygulamasından uzak durması gerektiğini söyledi."Burada insanları Telegram'a geçmeye zorlamıyorum" diyen Durov sözlerini şöyle sürdürdü:

“700 milyondan fazla aktif kullanıcı ve iki milyon günlük abonelik ile uygulamanın ek tanıtıma ihtiyacı yok. İstediğin mesajlaşma uygulamasını kullanabilirsin ama WhatsApp'tan uzak dur. 13 yıl önce bir gözetleme aracı oldu.”

Durov, platformun geçen hafta açıkladığı bir güvenlik sorunu nedeniyle bilgisayar korsanlarının WhatsApp kullanıcılarının telefonlarının tamamına erişebileceğini söyledi.

Telegram'ın kurucusu, kullanıcının dünyadaki en zengin kişi olup olmamasının bir önemi olmadığını belirttiği açıklamasının devamında “Telefonunda WhatsApp varsa, cihazdaki tüm verilerine erişilebilir. Bu yüzden WhatsApp uygulamasını yıllar önce cihazlarımdan sildim" dedi.

Durov’un bu açıklaması, WhatsApp'ın eylül ayında bir güvenlik uyarısı yayınlamasından sonra geldi. WhatsApp, saldırganların görüntülü arama yaparken kötü amaçlı yazılım yerleştirmesini sağlayan büyük bir güvenlik açığını düzeltmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya