Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve ABD temiz enerjiye 100 milyar dolar yatırım yapmak için stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

BAE ve ABD temiz enerjiye 100 milyar dolar yatırım yapmak için stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Salı, 1 Kasım, 2022 - 14:30
BAE ve ABD bayrağı (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD, 2035 yılına kadar 100 gigawatt kapasiteli temiz enerji projelerine 100 milyar dolar yatırım yapılmasını öngören bir stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

BAE resmi haber ajansı WAM’ın bildirdiğine göre, söz konusu ortaklık, küresel iklim eylemini ilerletmeye odaklanarak, yükselen ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanabilir yatırımlar başlatmak için fırsatlar yaratmayı amaçlıyor.

Anlaşma, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın katılımıyla düzenlenen Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nın (ADIPEC) oturum aralarında, BAE Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sultan bin Ahmed el Cabir ve ABD Uluslararası Enerji İşleri Özel Koordinatörü Amos Hochstein tarafından imzalandı.

Ortaklık, BAE ve ABD’nin iklim eylemi çabalarında ilerlemeyi teşvik etme konusundaki ortak taahhüdünü içeriyor.

Temellerini iki ülke arasındaki 50 yılı aşkın yakın ilişkiden alan ortaklık, temiz enerji inovasyonu, tedarik zincirlerini güçlendirmek, karbon ve metan emisyonlarını yönetmek, sanayi ve ulaşım sektörlerinden kaynaklanan emisyonları azaltmaya odaklanarak, pratik girişimlere ve gelecek vaat eden teknolojilere yatırımı artırmayı hedefliyor.

İki taraf, teknik uzmanlık, proje yönetimi yardımı ve finansman sağlayarak, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik ve çevresel fizibiliteye sahip sürdürülebilir enerji projelerini desteklemek için çalışacak.


Editörün Seçimi

Multimedya