Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan'da Daru’l Ifta ve Şii Konseyi, Ulusal Mutabakat Tüzüğü’ne bağlılıklarını yineledi

Lübnan'da Daru’l Ifta ve Şii Konseyi, Ulusal Mutabakat Tüzüğü’ne bağlılıklarını yineledi

Cuma, 4 Kasım, 2022 - 09:15
Deryan, 3 Kasım’da Hatip ile bir araya geldi (NNA)

Lübnan Baş Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan ve Yüksek Şii İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Ali el-Hatip, yaptıkları ortak bir açıklamada ‘devlete, onun meşru kurumlarına ve Taif’te onaylanan Ulusal Mutabakat Tüzüğü’ne bağlı olduklarını ve hükümlerini harfiyen ve ruhen uygulamaya çalıştıklarını’ belirtti.

Hatip, 3 Kasım’da konseyden bir heyet başkanlığında Daru’l Fetva’ya ziyarette bulunurken, Deryan ile ‘İslami, ulusal, yaşam ve ekonomik koşulların yanı sıra Lübnanlıların tanık olduğu toplumsal ve insani krizleri’ ele aldı.

Toplantının ardından ortak bir bildiri yayınlanan iki yetkili, Müslümanlar arasında birliğin, tüm Lübnanlılar arasında ulusal birliğin, siyasi güçler arasındaki görüş farklılıklarına mezhepçi bir karakter kazandırmaya yönelik her türlü girişimi engellemenin, devlete, onun meşru kurumlarına ve Taif’te onaylanan Ulusal Mutabakat Tüzüğü’ne bağlı kalmaya çalışmanın, hükümlerini harfiyen ve ruhen tam olarak uygulamaya çalışmanın ve herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için yalnızca anayasal kurumlara başvurmanın’ gerekliliğine dikkati çekti.

Bildiride, “Lübnan Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanının seçilmesi, başta kötüleşen krizleri ele alan bir hükümetin kurulması olmak üzere anayasal kurumların çalışmalarının düzenliliği açısından önemlidir” denildi.

Müftü Deryan ve Şeyh el-Hatip, mevcut siyasi gerginlik durumuyla ilgili endişelerini dile getirirken, siyasetçileri de ‘ülkenin tanık olduğu krizden çıkmanın tek yolu olarak diyalog dilini benimsemeye’ çağırdı.

Farklı bakış açılarına saygı duyan bir diyalog kültürüne bağlılık çağrısı yapan iki isim, ‘Lübnan’ın başlıca krizlerini sonlandırmak için bu diyaloğa dayanarak’ ve ‘sivil barışı, ulusal birliği ve ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak için kural ve gerekliliklere tam bağlılığı temel alarak’ uzlaşı ve ortak çıkarlara ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya