Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘Suriye taşına’ yönelik artan uluslararası talep, yeni iş fırsatları yaratıyor

‘Suriye taşına’ yönelik artan uluslararası talep, yeni iş fırsatları yaratıyor

‘Suriye taşına’ yönelik siparişler özellikle Körfez, Avrupa, Mısır ve Türkiye’den geliyor.
Cumartesi, 5 Kasım, 2022 - 14:00
İdlib'in kuzeyinde, Dana bölgesindeki taş işleme atölyesi. (Şarku'l Avsat)

Son zamanlarda Arap ve uluslararası pazarlarda Suriye oyma taşına talebin artmasıyla birlikte yerel atölyelere ek olarak ülkenin kuzeybatısındaki onlarca taş sanayi tesisi yeniden çalışmaya başladı. Bu da oymacılıkta yetenekli Suriyeliler için yeni iş fırsatları yarattı.

33 yaşındaki Ebu Muhammed Sefer gününü, İdlib'in kuzeyindeki ed-Dana şehri yakınlarındaki kendisine ait taş işleme atölyesinde iş akışını incelemek ve taş oymacılığı yapan işçileri denetlemekle geçiriyor.  İşçileri teftiş etmesindeki amaç, sözleşme kapsamında, taş parçasının şekil ve boyutlarında herhangi bir endüstriyel hataya izin vermemek ve siparişin standartlara uyulmasını sağlamak.

İdlib'in güneydoğusundaki Han es-Sübül kasabasından olan, yerinden edilmiş Suriyeli Ebu Muhammed, kasaba halkının İdlib'in kuzeyindeki taş atölyelerinden birinde heykel ve taş süsleme alanında iş bulduğunu bilgisini verdiği açıklamasında şunları söyledi:

“Taş oymacılığı, tabiri caizse bir parçayı veya bir başyapıtı ortaya çıkarmak demektir. Bu da yüksek beceri ve ustalık gerektirir. Arap Körfezi ve Avrupa ülkelerine Suriye taşı ihraç etme kapısının açılmasıyla birlikte bir işçinin yevmiyesi yaklaşık 15 dolara ulaştı ve maaşlarımız arttı. Yaşam kalitemiz yükseldi.”

Ebu Muhammed, çoğu zaman işçilerin yaralanmasına neden olan, bazıları çok tehlikeli olan kesme makinelerinin ve elektrikli ekipmanların kullanıldığı işlerde riskler ve zorluklar olduğuna dikkat çekerek “Yine de taş işi bizim tek ve vazgeçilmez geçim kaynağımız" ifadesi kullandı.

İdlib'in kuzeyindeki Sarmada bölgesinde taş işleme atölyesinin sahibi Ebu Hakim de şu açıklamada bulundu:

"Kalitesi, sertliği ve hava koşullarına karşı dayanıklılığı nedeniyle Suriye taşına olan talep arttı. Birçok ülkeden siparişler alıyoruz. Bunların başında Güney Kıbrıs, Yunanistan, Belçika, Mısır, Türkiye ve Arap Körfezi ülkeleri geliyor. Taş işleme ve üretim tesislerinin sayısı son dönemde 160'a ulaştı. Bu da daha önce işsiz olan 10 bin Suriyeli gence iş imkanı sağladı."

Ebu Hakim, Suriye taşına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Suriye taşına olan talep taşın cinsine göre değişiyor. Çünkü sarı, bal ve beyaz renkte taşlar var. Hepsi sert, hava koşullarına dayanıklı ve kara ve hava yoluyla gönderilebilir. Büyük kaya blokları, çatlaklar oluşturmaması için özel ocaklardan çıkarılıyor. Bloklar daha sonra atölyelere taşınıyor ve müşterinin isteğine göre 2 ila 3 santimetre kalınlığında kesiliyor. Ustalar tarafından elle yapılan oymalı ve süslü sütunlara dönüştürülüyor. Siparişler, daha sonra ahşap kutularla sarılıp paketlenip kara yoluyla kamyonlarla İdlib'in kuzeyindeki Bab el-Hava Sınır Kapısı’ndan veya Halep'in kuzeyindeki Bab er-Rai Sınır Kapısı’ndan ithalatçı ülkelere sevk ediliyor.”

Halep'in batısındaki Darat Izza bölgesinde bir taş işleme tesisinin sahibi olan Ebu Bekir es-Sahhara, son zamanlarda yaklaşık 100 bin metre cephe taşı ihraç etmek ve zamanında teslim etmek için dört sözleşme imzaladığını, bu sebeple gece atölyelerini faaliyete geçirerek üretimi ikiye katladığını ifade etti.

Ebu Bekir'e göre taşların metresi tasarıma, kesime ve süslemeye bağlı olarak 10 ile 20 dolar arasında değişiyor. Sütunlar ve çeşmeler de dahil olmak üzere oyma ve süslü taşların fiyatları ise 100 ile 200 dolar arasında.

İdlib yönetimi ve Halep'in batısındaki bölgelerde ilgili idari makamlar, bölgedeki yaşam ve ekonomik koşulları iyileştirmek için Suriye taşını işletmek de dahil olmak üzere vatandaşlar için iş fırsatlarını güvence altına almak adına ithalat ve ihracat işlemlerini kolaylaştırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya