Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy: Rus işgalciler Herson’un altyapısını tahrip etti

Zelenskiy: Rus işgalciler Herson’un altyapısını tahrip etti

Moskova, Ukrayna’nın ilerleyişini doğruladı
Pazartesi, 14 Kasım, 2022 - 12:30

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin kaçmadan önce Ukrayna'nın güneyindeki Herson kentinin altyapısını ciddi şekilde tahrip ettiğini açıkladı.

Zelenskiy, Rusya'nın Cuma günü, işgal saldırılarının başladığı Şubat ayından bu yana ele geçirdiği tek bölgesel başkentten çekilmesinin ardından, Moskova yanlısı güçler ile Donetsk’in doğusunda şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade etti.

Herson sakinleri Ukrayna askerlerinin gelişini sevinç gösterileriyle karşılarken Zelenskiy, yetkililerin bölgeyi istikrara kavuşturmak için ayrılan Rusların bıraktığı yaklaşık iki bin mayın ve patlamamış mühimmatı temizlemeye başladığını kaydetti.

Zelenskiy, Cumartesi akşamı paylaştığı bir video konuşmasında, “Rusların her yerde aynı amacı var, insanları olabildiğince küçük düşürmek. Ama biz her şeyi geri alacağız, bana güvenin. İşgalciler Herson'dan kaçmadan önce iletişim, su, ısıtma ve elektrik dahil tüm hayati altyapıyı yok ettiler" şeklinde açıklamada bulundu. Zelenskiy, Ukrayna'nın Herson ve diğer bölgelerdeki başarısının kısmen Donetsk bölgesindeki Rus saldırıları karşısında gösterdiği direnişten kaynaklandığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Orada durum cehennem gibi, her gün şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ancak birliklerimiz cesurca savunma yapıyor, işgalcilerin baskısına dayanıyorlar, savunma hatlarımızı koruyorlar".

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde hafif ilerleme kaydettiklerini bildirdi. Bakanlık sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askerlerinin Horlivka kasabası yakınlarındaki Majorsk köyünü ele geçirdiğini aktardı. Ukrayna, bu Rus açıklamalarını destekleyecek herhangi bir bilgi henüz yayınlamadı. Son zamanlarda Rus kuvvetleri Herson'da ağır kayıp verdi. Ukrayna'nın başarılı karşı saldırılarının ardından Rus kuvvetler, savaşın başlamasından 8 aydan fazla bir süre sonra eyalet başkenti Herson'dan ve Dinyeper Nehri'nin kuzeybatısındaki diğer bölgelerden çekildi. Pazar günü Ukrayna medyası, Herson'da askerlerini karşılayan sevinçli vatandaşların videolarını yayınlamaya başladı.

Diğer taraftan Kremlin, Cumartesi akşamı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir telefon görüşmesinde "ulaştırma ve lojistik sektörü de dahil olmak üzere siyasi, ticari ve ekonomik alanlarda iş birliğinin daha da güçlendirilmesi" kararını aldıklarını bildirdi. Rusya, üst düzey bir Rus güvenlik yetkilisinin Çarşamba günü Tahran'da İranlı liderlerle görüşerek, savaş sırasında İran ve diğer Batılı olmayan ülkelerle ilişkiler kurma çabalarını yoğunlaştırdığını gösterdi. Ziyaret, Ukrayna ve Batı'dan, Rusya'nın Ukrayna'nın enerji altyapısını hedef almak için İran'ın insansız hava araçlarını kullandığı yönündeki suçlamaların ardından geldi. İran, savaş başlamadan önce Rusya'ya az sayıda insansız hava aracı gönderdiğini bildirdi.

Şarku'l Avsat'ın Reuters'dan aktardığına göre geçen ay iki İranlı yetkili ve diplomat, İran'ın Rusya'ya karadan karaya füze sağlama sözü verdiğini açıkladı. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba'nın Cumartesi günü yapacağı toplantıya ilişkin bir açıklamada, Ukrayna'nın zamanlama ve içeriğe karar vereceği belirtildi.

Şarku'l Avsat'ın Washington Post'tan edindiği bilgilere göre ABD yönetimi, Ukrayna liderini Rusya ile müzakere etmeye istekli göstermeye, ancak Vladimir Putin iktidardayken barış görüşmelerini reddetmeye gizlice teşvik etti.

Rus yetkililer, Herson'dan ayrıldıktan günler sonra, Dinyeper Nehri barajının bulunduğu Nova Kahovka şehrini terk etmeye hazırlandıklarını açıkladı. Rusya'nın TASS haber ajansına göre Kahovka lideri Pavel Filipchuk yaptığı konuşmada, şehir yöneticilerinin ve sakinlerinin güvenli bir yere çekileceğini ve 15 km'lik bir alanda yaşayan vatandaşların şehri terk etmeye hazırlanmaları gerektiğini belirtti.  Filipchuk konuşmasında şu sözlere yer verdi: "Barajın füzeler tarafından hasar görüp sele yol açabileceğine dair korkular var. Bugün şehir yönetimi, Ukrayna saldırılarının bir numaralı hedefidir".


Editörün Seçimi

Multimedya