Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Endonezya, G20’deki öncelikleri için ısrarcı

Endonezya, G20’deki öncelikleri için ısrarcı

Çarşamba, 16 Kasım, 2022 - 09:00
Bali'deki Nusa Dua plajının dün sabahki görüntüsü (Reuters)

Altın kumsalları ve büyüleyici mavi suları ile Bali, dünyanın en büyük ekonomi kulübünün liderlerini ağırlıyor. G20 zirvesi için Endonezya’nın tercih edilmesi net bir tercih gibi görünmeyebilir; ancak Endonezya'nın ekonomik göstergelerine hızlı bir bakış, en şiddetli şüphecileri ikna etmek için yeterlidir.

Bali, tropikal turizm destinasyonları listesinin başında yer alırken, pandeminin durgunluğundan sonra Endonezya'nın ekonomik toparlanmasına öncülük ediyor. Endonezya bu yıl yüzde 5,1 ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldi.


Yerel memnuniyet

Ngurah Rai Havalimanı'ndan 15-16 Kasım tarihlerinde G20 Zirvesi'nin gerçekleştirileceği Nusa Dua bölgesine kadar adanın sokakları, “Birlikte iyileşelim, daha güçlü toparlanalım.” sloganı ile süslendi.

Geniş bir güvenlik konuşlandırılması, yolların ve tüm alanların kapatılması gibi uluslararası organizasyonun getirdiği lojistik zorluklara rağmen zirveyi Bali'nin düzenlemesi, sakinlerinin çoğu tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kırklı yaşlarında bir taksi şoförü Putu Liu, beyaz maskesinin arkasına gizlenmiş bir gülümsemeyle Şarku'l Avsat'a konuştu: “Bali halkı bu yılki G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor. Bu kadar çok insanın tekrar adamıza akın ettiğini görmek güzel.”

Konaklama sektöründe çalışan Luo Sudari ise ‘binlerce iş kaybına neden olan açlık (koronavirüs) yıllarını’ hatırlatarak şunları söyledi: “Turizm sektörü pandemiden bu yana önemli ölçüde toparlandı ve birçok işi eski haline getirdik. Ancak bu zirvenin, göz kamaştıran adamıza ışık tutmasına ve çok sayıda turist çekmesine katkıda bulunacağını umuyoruz.”

Bali ilk kez bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmıyor; Nusa Dua, Ekim 2018'de “İnsan Sermayesine Yatırım” teması altında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun yıllık toplantılarına ev sahipliği yaptı.

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya’nın enerji geçişine olan bağlılığı ortada. Bali sokakları, "G20" etkinliklerine katılanları taşımak için kullanılan elektrikli araçlarla doluydu. Endonezya bu alanda lider olmak istiyor ve özellikle Tesla ile elektrikli otomobiller üretmek için ortaklıklarını genişletmeyi arzu ediyor. Endonezya, pil yapımında kullanılan dünyadaki en büyük nikel rezervine sahiptir.


3 öncelik

Joko Widodo liderliğindeki Endonezya Cumhurbaşkanlığı, G20 Zirvesi'nin gıda güvenliği, koruyucu sağlık, enerji geçişi ve dijital dönüşüm alanlarında somut ilerleme kaydetmesi için baskı yapıyor. Ancak üye devletler arasındaki derin farklılıklar bunu engellemekle tehdit ediyor. Ukrayna'daki savaş, küresel dengelerin haritasını yeniden çizdi ve Batı'yı, Rus ve Çin kutuplarıyla karşı karşıya getiren ikinci bir Soğuk Savaş'ın temellerini attı.

G20 iş dünyasının açılış oturumunda Endonezya cumhurbaşkanı, Ukrayna krizine açık şekilde atıfta bulunarak "savaşı sona erdirme" gereğini vurguladı. G20 liderlerine seslenen Widodo, "Dünyayı parçalara ayırmamalıyız ve dünyanın yeni bir soğuk savaşa girmesine izin vermemeliyiz" dedi.

Cakarta, bu yılki "G20 Zirvesi" başkanlığı sırasında üç ana noktaya odaklanmayı seçti: Bunlar; gelecekteki salgınları öngören küresel sağlık mühendisliği, artan yatırım yoluyla temiz enerji kaynakları ile sürdürülebilir enerjiye geçiş ve adil dijital dönüşüm.

Bu öncelikler aracılığıyla Endonezya, Covid 19 aşılarına adil erişimi sağlamayı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin katılımıyla sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi, dijital ekonomiyi güçlendirmeyi ve uluslar arasında paylaşılan refahı sağlamak için kolektif kapasitemizi geliştirmeyi hedefliyor. Endonezya bu hedefini küresel vergi sisteminde reform yapma, yolsuzlukla mücadelede daha güçlü iş birliği, altyapı finansmanına destek ve daha demokratik ve temsili uluslararası iş birliği için baskı yapma yoluyla gerçekleştirmek için çabalıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya