Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden'dan müttefik ülkelere: Polonya'ya düşen füze Ukrayna kaynaklı

Biden'dan müttefik ülkelere: Polonya'ya düşen füze Ukrayna kaynaklı

Çarşamba, 16 Kasım, 2022 - 14:00
Polonyalı polis memurları roketin düştüğü bölgede devriye geziyor (EPA)

NATO'dan bir kaynak bugün (Çarşamba) Reuters haber ajansına verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden'ın G7 ve NATO üyelerine Polonya'da bir köye düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füzenin Ukrayna'ya ait olduğunu söylediğini aktardı.

Polonya topraklarına düşen füze, Ukrayna'daki çatışmanın komşu ülkelere sıçrayabileceği konusunda küresel endişelere yol açtı.

Rusya ise dün (Salı) yaptığı saldırılarda yalnızca Ukrayna topraklarını hedef aldığını açıklayarak, "Polonya'da dün yayılan fotoğraflardaki füzelerin parçaları Ukrayna'nın S-300 hava savunma sistemine ait unsurlardır" açıklaması yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ukrayna topraklarında başlatılan hava saldırılarının Ukrayna-Polonya sınırına 35 km'den fazla bir mesafede olduğunu belirtmek isteriz" denildi.

Kremlin, ABD'nin füzenin düşmesine verdiği tepkiyi memnuniyetle karşılarken, Rusya'nın gerilimi tırmandıran bu olayla 'ilgisi olmadığını' vurguladı.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, bazı ülkenin üst düzey yetkililerinin açıklamalarını kınayarak, "Amerikan tarafından daha ölçülü gelen profesyonel tepki not edilmelidir. Polonya'da yaşanan olayla Rusya'nın hiçbir ilgisi yok" dedi.

Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedondre, yaşanan gelişmenin, Ukrayna'nın Rus füzelerini engellemek için kullandığı savunma sistemleri kaynaklı olduğunu söyledi.

Bakan yaptığı açıklamada, "Soruşturmalar devam ediyor ve şu anda bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair hiçbir belirti yok” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya