Biden'ın açıklamalarının ardından Zelenskiy, ‘Polonya’ya düşen füze’ konusundaki tavrını yumuşattı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (AFP)
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (AFP)
TT

Biden'ın açıklamalarının ardından Zelenskiy, ‘Polonya’ya düşen füze’ konusundaki tavrını yumuşattı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (AFP)
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (AFP)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, önceki gün Polonya’ya düşen füzelerin Rusya’ya ait olduğu konusundaki tavrını ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamalarından sonra yumuşatarak, bir ekibin olay ilgili soruşturma yürüteceğini söyledi.
Bloomberg’in haberine göre, Zelenskiy, askeri yetkililerin kendisine, patlamanın meydana geldiği yerdeki kraterin görüntülerinin, Ukrayna’ya ait bir uçaksavar füzesinin kalıntılarının neden olamayacağını gösterdiğini söylediğini ifade etti.
Zelenskiy, bunun Rus füzesi olduğundan emin olduğunu ve Ukrayna'nın da Rus füzelerine karşı hava savunma füzeleri kullandığını vurguladı. Ukraynalı yetkililere göre Ukrayna, önceki gün Moskova'nın fırlattığı 100'e yakın füzenin 70'ten fazlasını düşürdü.
Zelenskiy bugün Singapur’da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu sırasında, “Yüzde yüz bilmiyorum… Bence dünya da ne olduğunu yüzde yüz bilmiyor… Bunun Ukrayna hava savunması olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz” şeklinde konuştu.
Endonezya'nın Bali adasındaki G20 Zirvesi’ne katıldıktan sonra bu sabah erken saatlerde Beyaz Saray'a dönen Biden'a, Zelenskiy'nin Polonya topraklarına düşen füzenin Ukrayna menşeili olmadığı yönündeki açıklaması soruldu.
Biden, “Kanıtlar bu yönde değil” diyerek, konu hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Ukrayna Devlet Başkanı ise, Ukraynalı yetkililerin, soruşturmaya katılmak için i patlamanın olduğu yere gittiğini aktardı. Varşova’daki yetkililer, ellerindeki tüm kanıtları Kiev’e sunacaklarını bildirdi.Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
TT

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna'daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez "savaş öncesi döneme" girdiğini söyledi.

Tusk, Avrupa gazetelerinin en büyük ittifakını içeren “LENA” medya ağına verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Savaş artık geçmişte kalan bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici olan şey, herhangi bir senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik."

Tusk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum, ancak yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum, bu, her geçen gün daha da netleşiyor."

Rusya'nın iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmesi Avrupalı ​​liderlerin savaş sonrasındaki istikrarlı barış duygusunu sarstı ve birçok Avrupa ülkesini Kiev'e ve güçleri için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için üretimlerini hızlandırmaya yöneltti.

Ülkesi komşu Ukrayna'nın en önde gelen destekçilerinden biri olan eski Avrupa Konseyi başkanı Cuma günü, Kiev'in savaşı kaybetmesi halinde Avrupa'da kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

Kıtanın endişelerinin başında, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, özellikle NATO'ya yönelik bilinen şüpheci duruşunun ardından Beyaz Saray'a dönme olasılığı da etkili oluyor.

Tusk verdiği röportajda, "Misyonumuz, Amerikan başkanının kim olduğuna bakılmaksızın transatlantik ilişkilerini güçlendirmektir" ifadelerini kullandı.