Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve müttefiklerinden Kuzey Kore’ye baskı uygulama sözü

ABD ve müttefiklerinden Kuzey Kore’ye baskı uygulama sözü

Cuma, 18 Kasım, 2022 - 15:30
ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Bangkok’ta (EPA)

ABD, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada liderleri, Pyongyang’ın Japon karasularına düşen kıtalararası bir balistik füze fırlatmasının yansımalarını tartışmak üzere bugün yaptıkları acil oturumda Kuzey Kore’ye baskı yapma sözü verdi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Bangkok’ta düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu (APEC) zirvesinin oturum aralarında ABD’nin yakın ortakları olan ülkelerin liderleriyle bir araya geldi.

ABD Başkan Yardımcısı, “Bu eylemleri şiddetle kınıyoruz ve Kuzey Kore’yi yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemleri durdurmaya çağırıyoruz. ABD adına, Hint-Pasifik bölgesindeki ittifaklarımıza olan bağlılığımızı yeniden teyit ediyorum” dedi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, altı lider Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapması durumunda ‘güçlü ve sert bir yanıt’ verileceği konusunda uyarıda bulundu.

Gereksiz provokasyonlardan vazgeçmeye, ciddi ve sürdürülebilir diplomasiye dönmeye çağıran liderler, diyalog yolunun Kuzey Kore’ye açık olduğunu vurguladı.

Pyongyang için en önemli yaşam çizgisi olan Çin’e üstü kapalı bir atıfla, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerine, Kuzey Kore’ye kapsamlı yaptırımlar uygulayan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını tamamen uygulama çağrısında bulunuldu.

Toplantıda bulunan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, “Bu benzeri görülmemiş balistik füze fırlatmaları güvenliğimizi baltalıyor. Bunlar pervasızca eylemler” dedi.

Albanese, liderlerin BMGK’ya konuya ilişkin acil bir oturum düzenleme çağrısında bulunduğunu dile getirerek, “Bu Kuzey Kore’nin eylemlerini kınamak, bölgemizde barış ve güvenliği savunmak için dünyanın bir araya gelmesiyle ilgili” dedi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida ise, “Kuzey Kore’nin daha fazla füze fırlatma olasılığı var” diyerek uyardı.

Güney Kore Başbakanı Han Duck Soo, “Bu küstah eylemi şiddetle kınıyoruz ve Kuzey Kore’nin bu tür yasadışı faaliyetlerine asla müsamaha gösterilmeyeceğini ve uluslararası toplumun kararlı bir şekilde yanıt vermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya