Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

UAEA: Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında yaşanan patlamaların ardından nükleer bir felaketten kurtuldu

UAEA: Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında yaşanan patlamaların ardından nükleer bir felaketten kurtuldu

Salı, 22 Kasım, 2022 - 09:15
Zaporijya Nükleer Santrali (AFP)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın, hafta başından itibaren Avrupa’nın en büyük nükleer santrali yakınında meydana gelen patlamalarda büyük bir felaketten kurtulduğu ifade edildi. Yetkililerin açıklamalarına göre, yaşanan patlamaların bazıları nükleer reaktörlerin yakınında gerçekleşti.

Pazartesi günü Rusya ve Ukrayna, ülkenin 24 Şubat’ta işgalinden bu yana Rusya’nın kontrolünde olan Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında meydana gelen en az 12 patlamadan birbirlerini sorumlu tuttu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy NATO üyelerine, nükleer tesislerin Rus saldırılarına karşı korunması çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre, UAEA Direktörü Rafael Grossi, yaşanan patlamaları (Pazar günü) UAEA yetkilileri ile görüştüğünü ve bölgede nükleer kaza riskleri olduğunu belirtti.

Yaşanan bu saldırılar geçtiğimiz günlerde Rusya’nın, Ukrayna’nın güneyindeki Herson şehrinden Rus güçlerinin çekildiği ve doğuda başlayan çatışmaların yaşandığı bir dönemde geldi.

Grossi, santrale ateş açanların büyük risk aldığını ve birçok insanın hayatıyla kumar oynadıklarını ifade etti.

UAEA uzmanları patlamaların yaşandığı bölgede (Pazartesi) incelemede bulundular. Ajans inceleme sırasında istasyonun temel sistemlerinde zarar olmadığını, ancak bölgede büyük çaplı hasar olduğunu söyledi.

Ajanstan yapılan açıklamada, bombalamanın yoğunluğuna rağmen, istasyonun ana teçhizatının sağlam kaldığı ve acil bir nükleer güvenlik endişesi olmadığı belirtildi.

Tesis yönetiminin sağladığı bilgilere dayanan sahadaki UAEA ekibine göre, saldırılar bir soğutma havuzuna, bir reaktör kablosuna ve diğer reaktöre giden köprüye isabet etti.

Pazar günü geç saatlerde açıklama yapan Grossi, “Ciddi sayılabilecek bir nükleer kaza yaşanmadığı için şanslıyız. Bir dahaki sefere bu kadar şanslı olamayabiliriz. Metrelerden bahsediyoruz, kilometrelerden değil” dedi.

Savaş sırasında tesisin tekrar tekrar bombalanması, dünyanın en kötü nükleer kazasına maruz kalan 1986 yılında Çernobil fabrikasında meydana gelen patlama gibi ciddi bir felaket korkusu yarattı.

UAEA, radyasyon seviyelerinin normal kaldığını ve bölgedeki çatışmalarda herhangi bir yaralanma olmadığını bildirdi. Grossi, nükleer güvenlik sistemleri üzerinde doğrudan bir etki yaşanmamasına rağmen bombalamayı ‘oldukça tehlikeli’ olarak yorumladı.


Editörün Seçimi

Multimedya