Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yunanistan, Girit’in güneybatısında yüzlerce göçmeni kurtarma operasyonu başlattı

Yunanistan, Girit’in güneybatısında yüzlerce göçmeni kurtarma operasyonu başlattı

Salı, 22 Kasım, 2022 - 12:00
Yunanistan’ın Midilli adası yakınlarındaki mülteciler (AP-Arşiv)

Yunan Sahil Güvenliği, Girit’in güneybatısında bir balıkçı teknesinde mahsur kalan yüzlerce göçmeni kurtarma operasyonu başlattı.

Sahil Güvenlik Sözcüsü bugün AFP’ye yaptığı açıklamada, yardım çağrısında teknede 400-500 kişi olduğu bilgisi verildiğini söyledi.

Sözcü, kurtarma operasyonun şiddetli rüzgarlar nedeniyle engellendiğini dile getirerek, “Tekne görülebiliyor, sürükleniyor, teknede çok sayıda insan var” dedi.

Sahil Güvenlik, dün gece yarısından kısa bir süre sonra bir imdat çağrısı aldığını duyurdu.

Yakınlardaki iki kargo gemisi, bir tanker ve iki İtalyan balıkçı teknesinin yardım ekiplerine katıldı.

Yunan yetkililer, Yunan Sahil Güvenliği ve Avrupa Birliği (AB) Sınır Güvenliği Örgütü Frontex’in Ege Denizi’ndeki devriyeleri nedeniyle, insan kaçakçılarının Girit’in güneyindeki daha uzun ve daha tehlikeli rotayı giderek daha fazla kullandığını söylüyor.

Yunan Sahil Güvenliği, Kasım ayı başında göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu en az 5’i çocuk 22 kişinin boğularak öldüğünü duyurdu.

Yunanistan, İtalya ve İspanya, AB’de güvenlik ve daha iyi yaşam fırsatları arayışıyla Afrika ve Ortadoğu’dan kaçan insanlar için favori yerler arasında bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya