Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Rusya'nın savaş suçlarından yargılama çabalarını destekliyor

ABD, Rusya'nın savaş suçlarından yargılama çabalarını destekliyor

Salı, 22 Kasım, 2022 - 10:30
ABD'nin Küresel Ceza Adaleti Büyükelçisi Beth Van Schaack (www.justsecurity.org)

ABD'nin Küresel Ceza Adaleti Büyükelçisi Beth Van Schaack, Ukrayna’daki Rus işgal güçlerini Ukraynalı sivillere karşı sistematik savaş suçları işlemekle savaş esirlerine yönelik hapishane ihlalleri ve toplu infazlarla suçladı. Schaack, kadın ve çocuklara yönelik cinsel şiddet suçlarının işlendiğine dair çok sayıda delil ve savaş suçu teşkil eden binlerce olay olduğunu söyledi. Büyükelçi, sorumluluk ilkesi ve uluslararası hukuka uygun olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hesap verilebilirliğine izin verilmesi gerektiğine değindi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre basına açıklamalarda bulunan Schaack, Putin'in Ukrayna'daki savaşının binlerce sivilin ölmesine ve yaralanmasına yol açan büyük insan kayıplarına yol açtığını belirterek, tarihi şehirlerin enkaza çevrildiğini ve 13 milyon Ukraynalının ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını aktardı.

Schaack, “Rusya kontrolündeki Ukrayna bölgeleri kurtarıldıkça kanıtların artmasını bekliyoruz. Kaçırılan binlerce Ukraynalı çocuğun infaz, zorla nakli ve sınır dışı edilmesi dahil olmak üzere fiziksel ve psikolojik tacizi anlatan ikna edici raporlar var. Fotoğraflarda, videolarda, raporlarda ve tanık ifadelerinde gördüklerimiz, bu vahşetin birimlerin veya şahısların işi olmadığını gösteriyor. Daha ziyade, Rus güçlerinin karıştığı rahatsız edici bir ihlal modelinin parçası ve Çeçenistan, Suriye ve Gürcistan'daki önceki ihlallere benziyor” şeklinde konuştu.

Ayrıca Schaack, ABD'nin Ukrayna'da işlenen zulmü soruşturmaya yönelik uluslararası çabalara Uluslararası Ceza Mahkemesi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Adalet Ağı'nın verdiği desteği teyit etti.

Açıklamasında Putin’in hesap verilebilirliği konusuna da değinen Schaack, “Uluslararası hukukta emir-komuta zincirinin en üst kademelerine kadar ulaşan yargılamalara izin veren doktrinler var ve bu nedenle üstler, astlarının eylemlerinden sorumlu tutulabilir” ifadelerini kullanarak, dünyanın bu tür sistematik eylemlere tanık olduğunda, liderliği sorumlu tutmadan bu suçların nasıl işlenebileceğini hayal etmenin zor olduğunu kaydetti.

Yetkili, ABD Adalet Bakanlığı tarafından, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar, işkence ve soykırımın kovuşturulmasına izin veren Federal Ceza Kanunu uyarınca uluslararası suçları kovuşturmak üzere bir birim kurulmasına da atıfta bulundu. Bu yasa yalnızca taraf veya mağdur ABD vatandaşı ise kullanılabilir. Büyükelçi, Ukrayna'da ABD vatandaşlarının öldürülmesine ve Adalet Bakanlığı'nın bu yasayı yürürlüğe koymayı düşündüğüne işaret etti.

Diğer yandan Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan geçtiğimiz hafta Washington’u ziyaret ederek, Rus ihlalleriyle başa çıkmak için bilgi ve kanıtın yanı sıra gelecekteki stratejiler için Kongre'de bir dizi ABD yönetimi yetkilisi ve milletvekili ile bir araya geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya