Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’dan Ukrayna kışının ‘ölümcül’ sağlık riskleri konusunda uyarı

WHO’dan Ukrayna kışının ‘ölümcül’ sağlık riskleri konusunda uyarı

Salı, 22 Kasım, 2022 - 13:45
Ukrayna’da yüz binlerce kişi soğukla mücadele ediyor. (Reuters)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Rusya'nın saldırıları nedeniyle Ukrayna'daki enerji altyapısının hasar gördüğünü, çoğu bölgede de tamamen yok edildiğini bildirdi. Bu durumun yaklaşan kış aylarında Ukraynalıların hayatını tehdit edeceği konusunda uyarıda bulundu.

WHO, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'da sağlık altyapısına yönelik 703 saldırının kaydedildiğini aktardı.

Bloomberg’in haberine göre WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge yaptığı açıklamada "Bu kış Ukrayna'da milyonlarca insan için hayati tehlike oluşturacak” diyerek ülkedeki enerji krizi, kötüleşen sağlık durumu ve insani yardım erişimi üzerindeki kısıtlamalara işaret etti.

Kluge bunun, İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden bu yana Avrupa topraklarındaki sağlık tesislerine yönelik en büyük saldırı olduğunu belirterek yüz binlerce evde, apartmanda, okulda ve hastanede ısıtma sistemi bulunmadığını söyledi.

Ukrayna’da eksi 20 dereceye inmesi beklenen sıcaklıkların büyük bir sağlık riski oluşturduğunu belirten Kluge, “Soğuk hava öldürebilir. Bu kış, Ukrayna'da milyonlarca insanın hayatını tehdit edecek” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya