Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Arjantin’e karşı kazandığı tarihi zafer nedeniyle Milli Takımı tebrik etti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Arjantin’e karşı kazandığı tarihi zafer nedeniyle Milli Takımı tebrik etti

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 09:15
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu, Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda Arjantin karşısında zafer kazanan Suudi futbol takımını tebrik etti.

Milli takımın aynı ruh ve kararlılıkla şampiyonluk yolculuğuna devam etmesi dileklerinde bulunuldu.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın dost ülkelerle iletişim kurma ve ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra dünya çapında çeşitli alanlarda kalkınma, ilerleme ve refah sütunlarının sağlamlaştırılmasına katkıda bulunan önemli rolü sürdürmeye istekli olduğuna dikkat çekildi.

Endonezya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin sonuçları, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığındaki heyetle katılımı ve bu zirve aracılığıyla özellikle salgınların önlenmesi ve bunlara müdahale ile ilgili olarak uluslararası zorluklarla mücadelede gösterilen çabaları desteklemeye katkısı tartışıldı.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu Veliaht Prens’in Kore ve Tayland ziyaretinin sonuçlarına övgüde bulundu.

Dünya Bankası Grubu tarafından yayınlanan 2022 dijital hükümet endeksi verilerinde Suudi Arabistan’ın küresel olarak üçüncü ve bölgesel olarak birinci sırada yer alması değerlendirildi.

Bunun 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için dijital dönüşüm girişimleri ve programları kapsamında devlet kurumları arasındaki entegrasyonun ve ortak çalışmanın bir sonucu olduğu vurgulandı.

Toplantıda Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Senegal Dışişleri Bakanlığı arasında siyasi istişareler konusunda bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Katar Kültür Bakanlığı arasında kültürel alanda işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında Katar tarafıyla görüşmesi için Kültür Bakanı’na yetki verilmesine karar verildi.

Suudi Arabistan Al-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) arasında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Dış Ticaret Genel Otoritesi ile Kosta Rika Dış Ticaret Bakanlığı arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan hükümeti ile Guyana hükümeti arasında hava taşımacılığı hizmetleri alanında işbirliğini içeren bir anlaşmanın onaylanmasına karar verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bazı kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya