Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Husilerin sivil nesneler ve tesisleri hedef almaya devam etmesini kınadı

Suudi Arabistan Husilerin sivil nesneler ve tesisleri hedef almaya devam etmesini kınadı

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 10:00

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Riyad’ın Yemen’deki terörist Husi milisler tarafından sivil nesneler ve ekonomik tesislerin hedef alınmasını kınadığını bir kez daha ifade etti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Husilerin bu eylemlerinin, sivil ve ekonomik tesisleri, küresel enerji tedarik koridorlarını, seyrüsefer güvenliğini ve uluslararası ticareti hedef almaya devam ederken, tüm uluslararası çabalar ve girişimleri reddetmesinin ve kardeş Yemen halkının acılarını artırmaya yönelik sürekli yaklaşımının bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Suudi Arabistan’ın Yemen ile tam dayanışma halinde olduğu belirtilen açıklamada, terörist Husi milislere devam eden silah akışını durdurma, Yemen’in iç bölgelerine ihraç edilmelerini önleme ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal etmemelerini sağlama çağrısı yinelendi.

Açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan’ın Yemen halkını destekleme konusundaki kararlı konumu ve Yemen’de sürdürülebilir barışı sağlamak için Yemen Başkanlık Konseyi’ne gerekli desteği sağlamanın önemini vurgulandı.

Öte yandan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı Direktörü Büyükelçi Muhammed Cabir ile Riyad’daki Genel Sekreterlik Merkezi’nde bir görüşme gerçekleştirdi.

Dr. Hacraf, Yemen’deki ateşkesi uzatmak ve Yemen halkının özlemlerini gerçekleştirmek için Yemen krizine kapsamlı bir siyasi çözüm bulmak amacıyla gösterilen uluslararası çabaları destekleme çağrısında bulundu.

KİK’in Yemen’de güvenlik ve istikrarı garanti eden ve sağlayan her şeyle birlikte, meşru hükümetin güvenlik ve istikrar sağlama çabalarını destekleme konusundaki kararlı konumunu vurguladı.

KİK Genel Sekreteri, Yemen’deki kardeşlere yardım etmek, kalkınma ve istikrara yönelik çabaları desteklemek için bir dizi kalkınma ve yardım projesinin uygulanmasında Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Programı tarafından gösterilen büyük çabaları takdir etti.


Editörün Seçimi

Multimedya