Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’nın Zaporijya’da bir hastaneyi hedef alması sonucu biri bebek 3 kişi öldü

Rusya’nın Zaporijya’da bir hastaneyi hedef alması sonucu biri bebek 3 kişi öldü

Çarşamba, 23 Kasım, 2022 - 18:00
Kurtarma ekipleri Zaporijya bölgesindeki Volnyansk’ta yıkılmış bir binanın molozunu kaldırıyor (AFP)

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın düzenlediği hava saldırılarında biri bebek olmak üzere en az 3 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ukrayna acil servisleri, Rusya’nın dün gece güneydeki Zaporijya bölgesinde bulunan Volnyansk’taki hastanenin doğum servisini hedef alan füzeli saldırısında bir bebeğin öldüğünü açıkladı.

Saldırıda sırasında binada olan bir kadın ve bir doktor ise sağ olarak enkazdan çıkarıldı.

Rusya’nın komşusunu 24 Şubat'ta işgal etmesinden bu yana Ukrayna hastaneleri birçok kez hedef alındı.

Bunların arasında, Rusya tarafından ele geçirilmeden önce haftalarca sert bir kuşatma altında olan liman kenti Mariupol da var.

Geçtiğimiz Mart ayında Mariupo’daki bir hastaneye düzenlenen saldırıda biri çocuk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Harkov Valisi Oleg Sinegubov, yerel saatle 07.40 civarında Kupiansk şehrine düzenlenen saldırıda 9 katlı bir apartman ve bir tıp merkezinin hedef alındığını, 55 yaşında bir kadın ve 68 yaşında bir adamın hayatını kaybettiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise, Rusya’nın bir kez daha teröre başvurduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada, Rus işgalinin başlamasından bu yana sağlık tesislerine yönelik 700’den fazla saldırı kaydettiğini bildirdi.

WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge gazetecilere verdiği demeçte, “Saldırılar nedeniyle yüzlerce hastane ve sağlık tesisi artık tam olarak faaliyette değil” dedi.

Kluge, Rusya’nın sistematik olarak Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alarak kış mevsiminden önce ciddi hasara uğrattığını ve bunun sağlık sistemi üzerindeki olumsuz yansımalarının şimdiden hissedildiğini söyledi.

Cephe hattından yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki küçük Vilnyansk kasabası, geçtiğimiz hafta Rusya tarafından vuruldu ve 10 kişi hayatını kaybetti.

Kasaba, Moskova’nın bölge üzerinde tam kontrole sahip olmamasına rağmen ilhak ettiğini söylediği Zaporijya’da bulunuyor.

Öte yandan, Ukrayna güvenlik servisleri, başkent Kiev’deki tarihi bir Ortodoks manastırına yapılan baskında Rus yanlısı yayınlara ve yüklü miktarda paralara el koyduklarını ve çok sayıda kişiyi sorguya çektiklerini duyurdu.

Güvenlik güçleri, Rusya ile bağlantılı olduğu şüphesiyle Pechersk Lavra manastırına baskın düzenledi.

Savaş öncesi Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan manastır, Rusya’nın işgali sonrasında Moskova Kilisesi’nden ayrılmıştı.

Kremlin, Kiev’in Rus Kilisesi’ne karşı ‘savaşında’ yeni bir sayfa olduğunu söyleyerek baskınları kınadı.

Diğer yandan İngiltere, Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ilk kez Ukrayna’ya helikopter göndereceğini açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya verilen ilk helikopter kuvveti kapsamında Ukraynalı asker ve mühendislerden oluşan 10 mürettebatın ülkede 6 haftalık bir eğitim programına tabi tutulduğunu bildirdi.

İngiltere’nin Ukrayna’ya 3 Sea King tipi helikoptere ek olarak ayrıca 10 bin top mermisi sağlayacağı da ifade edildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, “Ukrayna’ya desteğimiz sarsılmaz. Bu ek top mermileri, Ukrayna’nın son haftalarda Rusya’dan geri aldığı toprakları güvence altına almasına yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya