Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ham petrolü petrokimyaya dönüştürme projesini duyurdu

Suudi Arabistan ham petrolü petrokimyaya dönüştürme projesini duyurdu

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 09:45
Prens Abdulaziz bin Selman Cubeyl’deki SABIC binasının açılış töreninde konuşuyor (Enerji Bakanlığı)

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Suudi Arabistan Temel Endüstriler Kurumu (SABIC) ve Saudi Aramco’nun Ras el-Hayr şehrinde ham petrolü petrokimyaya dönüştürmek için ortak bir proje başlatmayı planladıklarını bildirdi.

Enerji Bakanı dün Cubeyl’deki SABIC binasının açılış töreninde, günlük 400 bin varil kapasiteli tesisin önümüzdeki yıllarda tamamlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Petrokimya sektörünün dünya çapında petrol talebinde en hızlı büyüyen sektör olduğunu ve bu ivmenin 2040 yılına kadar yüzde 60 artarak devam edeceğini söyleyen Prens Abdulaziz, “Suudi Arabistan dünyanın en büyük dördüncü petrokimya üreticisidir ve gelecekte bu sektörün daha da gelişmesi için gerekli tüm bileşenlere sahiptir” dedi.

Enerji sisteminin hidrokarbon kaynaklarının optimal kullanımını sağlamak için çalıştığını belirten Prens Abdulaziz, “Suudi Arabistan’ın maksimum sürdürülebilir ham petrol üretim kapasitesini günde 13 milyon varile çıkarma niyeti, petrokimya sektörünün büyümesini destekleyen ek hammadde sağlanmasına katkıda bulunacaktır” diye ekledi.

İki yıl önce açıklanan petrol talebi sürdürülebilirlik programına da değinen Prens Abdulaziz, “Program, tedarik zincirlerinin yerelleştirilmesinde hedeflerini gerçekleştirmek için bugün bir dizi ortaklık aracılığıyla çalışıyor. Bunların başında, polimer bazlı malzemelerin çevresel ve ekonomik faydalarını artırmak için NEOM, ROSHN ve Amaala gibi büyük projelerle yapılan ortaklık yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanı, Hindistan, Çin, İngiltere gibi çeşitli ülkelerle yaptığı çalışmalarla küresel pazar için petrokimyasal malzemelere olan talebi artırma ve genişletme çabalarına da atıfta bulundu.

Prens Abdulaziz konuşmasında ayrıca, “Bugün Suudi Arabistan’daki enerji sistemi, 2030 hedeflerine ulaşmak için ekonomik büyümeyi ve çeşitlendirmeyi artırmaya, ödemeler dengesini güçlendirmeye, yerelleştirme ve istihdam yaratma hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacak bir rönesans ve genişlemedir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya