Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Kiev'deki hasara Ukrayna'nın hava savunması neden oldu

Rusya: Kiev'deki hasara Ukrayna'nın hava savunması neden oldu

Perşembe, 24 Kasım, 2022 - 17:00
Ukraynalı askerler, Donetsk bölgesinde Rus mevzilerine karşı savaşıyor. (AP)

Rus ordusu, Ukrayna başkenti Kiev’e saldırı düzenlediğini yalanlarken başkentteki hasara ‘Ukrayna ve yabancı uçaksavar füzelerinin neden olduğunu’ bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Kiev’i biz vurmadık. Kiev rejiminin kentte duyurduğu tüm hasar, Ukrayna başkentinin yerleşim bölgelerine konuşlanmış yabancı ve Ukrayna hava savunma füzelerinin düşmesinin sonucu meydana geldi.”

Konaşenkov, Rus ordusunun dün ‘Ukrayna askeri komuta sistemi ve onunla bağlantılı enerji altyapısına’ "yoğun saldırılar düzenlediğini söyledi. Ayrıca belirtilen tüm hedeflerin vurulduğunu belirten Sözcü, bu saldırının Ukrayna ordusu rezervlerinin, yabancı silahların, askeri teçhizatın ve mühimmatın taşınmasına zarar verdiğini kaydetti.

Kışın başlamasıyla birlikte özellikle enerji altyapısını hedef alan bu yeni Rus yoğun saldırılarının ardından Ukrayna'nın birçok bölgesinde elektrik ve su kesintileri yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya