Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, UNWTO başkanlığına seçildi

Suudi Arabistan, UNWTO başkanlığına seçildi

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 09:15
Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed el-Hatib Marakeş’te düzenlenen Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) toplantısında (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen 117’inci oturum toplantısında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Yürütme Konseyi Başkanlığı’na (UNWTO)  bir yıl süreyle başkan olarak seçildi. Suudi Arabistan, bu görevi üstlenen ilk Körfez ülkesi oldu.

Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve örgütün yürütme konseyi üyesi Ahmed el-Hatib, “Örgütün öncü rolüne inanıyoruz. Küresel turizmi desteklemek ve geliştirmek için tüm ülkelerle işbirliği yapmayı istiyoruz” dedi. Ayrıca, “Suudi Arabistan, örgütün yeni fikirlerini destekleyerek ve gündemini tanıtmak için Suudi Arabistan’da örgütün ilk ofisini açarak Dünya Turizm Örgütü’nün her zaman aktif bir ortağı olmuştur” dedi.

Bakan, örgütün ekonomik kalkınmayı canlandırmadaki rolünün önemi nedeniyle turizm sektörünü desteklemeye odaklandığını belirtti ve Suudi Arabistan’ın bu çabalara tam destek verdiğini vurguladı. Ayrıca şirketlerin ve genel olarak toplumların değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürdürülebilir, kapsamlı ve esnek kalkınma arayışına işaret ederek, 2030 yılına kadar Suudi Arabistan’ın turizm sektörüne, hükümet yatırımları şeklinde 800 milyar dolar ayırma sözü verdi.

Daha önce örgütün yürütme konseyi birinci başkan yardımcılığı görevini yürüten Suudi Arabistan, konsey başkanlığı görevi sona eren Fildişi Sahili’nin yerini alacak ve turizm sektöründe toplantıların gündemini belirlemeye ve bunlarla ilgili en önemli konuları tartışmaya odaklanacak. Ayrıca, eyleme dönüştürülebilir sonuçlara ulaşmak amacıyla toplantıları yönetecek.

Turizm sektöründe bir lider olan UNWTO, bu konudaki sorunlarla başa çıkmak için küresel işbirliği çabalarında aktif rol oynuyor. Uluslararası barışı sağlamlaştırmanın, ekonomik kalkınmayı ve uluslararası ticareti teşvik etmenin bir aracı olarak turizmi geliştirme görevini üstleniyor. Yürütme konseyi, genel sekretere danışarak üye devletlerin görüşlerini temsil eden program ve girişimler için tavsiyelerde bulunmak üzere çalıştığı genel kuruldan sonra, ikinci en yüksek karar merciidir.


Editörün Seçimi

Multimedya