Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy AGİT’e Rusya’yı üyelikten çıkarma çağrısında bulundu

Zelenskiy AGİT’e Rusya’yı üyelikten çıkarma çağrısında bulundu

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 09:15
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy AGİT Parlamenter Meclisi’ne hitap ediyor (EPA)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) Rusya’yı üyelikten çıkarması yönünde çağrıda bulundu.

AFP’nin haberine göre, Zelenskiy AGİT Parlamenter Meclisi’ne hitaben video konferans aracılığıyla yaptığı konuşmada, “Rusya’nın terörünü durdurmak, terör devletini mümkün olduğunca izole etmek ve Rusya’nın yarattığı acımasız küresel krizlerden bir çıkış yolu bulmak için çeşitli uluslararası platformların gerekli çözümleri bulduğunu görüyoruz. Peki bu platformlar arasında neden hala AGİT yok? Özellikle neden bir terör devleti -dokuz aydır aralıksız işlediği suçlardan sonra bile- hala Parlamenter Meclisi’nizin bir üyesi?” dedi.

Ülkesi aynı zamanda AGİT’in 57 üyesinden biri olan Zelenskiy, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, herhangi bir uluslararası örgüt için bir sınavdır” diye ekledi.

Şu anda örgütün dönem başkanlığını yürüten ve 1-2 Aralık tarihlerinde Lodz şehrinde yıllık bakanlar konferansına ev sahipliği yapacak olan Polonya, bir Rus delegasyonunun Varşova’daki Parlamenterler Konseyi çalışmalarına ve bakanlar konferansına katılmasını reddetti.

Moskova Varşova’nın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un gelecek ay yapılacak toplantı için Polonya’ya girmesine izin vermemesine tepki gösterdi.

Rusya, bu adımı ‘benzeri görülmemiş ve kışkırtıcı’ olarak nitelendirdi ve heyetine Rusya’nın AGİT Daimi Temsilcisi Alexander Lukashevich’in başkanlık yapacağını bildirdi.

Avrupa Parlamentosu, Çarşamba günü Rusya’yı Ukrayna’ya karşı savaşında ‘terörü destekleyen ülke’ olarak ilan etti ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) 27 ülkeyi aynı şeyi yapmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya